Katarzyna Osior

Absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, zastępczyni redaktor naczelnej portalu, zajmuje się także redakcją i korektą portalowych artykułów. Miała być lekarzem, ale została językoznawcą i uważa, że lepiej nie mogła wybrać. Obserwuje rzeczywistość z wrodzoną dociekliwością w myśl zasady, że ciekawość to pierwszy stopień nie do piekła, lecz do wiedzy. Wiecznie wierzy – w świat, w ludzi, w uczucia, w język, w Słowo.

Nadczłowiekomania

Zawsze bardzo pragnęłam doczekać się czasów, w których moi znajomi przestaliby mnie pytać, o co właściwie chodzi z tym rozwojem osobistym. No i się doczekałam. Teraz mówią: „Aaa, to taka…

Prezenty szczęścia nie dają?

500 plus. Wiemy, znamy, kojarzymy. A świąteczne 500 plus? To około 134 euro, czyli w przeliczeniu 600 złotych z drobną nadwyżką. Tyle właśnie statystyczny Polak zamierzał przeznaczyć na prezenty…

Rzeczy, których mężczyźni mogą nauczyć się od kobiet

Idealnie byłoby, gdybyśmy niezależnie od płci podejmowali wyzwania, odważnie wykazywali inicjatywę, wierzyli w swoje możliwości, ale jednocześnie nie tracili z oczu tego, że obok nas są inni…

Rozmowa to wojna. Niestety

Często słyszę, że spokojna, nieantagonizująca komunikacja jest przereklamowana i trzeba zdecydowanie walczyć o swoje. Czyżby? Taka komunikacja jest raczej niedoreklamowana

Złota skrzynia bez złota

Pozostajemy obecnie więźniami doskonałości i taktyki „wszystko albo nic”. Presja społeczna na ogół nakręca spiralę oczekiwań i widzimy to w każdej sferze życia, nie tylko w sporcie

Pięć rzeczy, których kobiety mogą nauczyć się od mężczyzn

Nawet jeśli mężczyźni są z Marsa, a kobiety są z Wenus, to tak czy siak wszyscy żyjemy na Ziemi – razem. Mamy wspólny świat i identyczną możliwość wyboru: albo będziemy skakać sobie do…

Temat miesiąca: dymy i opary

Postawiliśmy sobie na czerwiec zadanie dosyć ambitne: chcemy złapać nieuchwytne mgiełki, opary, dymy i mgły, a potem ubrać je w słowa. Tylko czy DYMOM I OPAROM można postawić jakiekolwiek granice?

Porozmawiajmy jak mężczyzna z kobietą

Zapytałam siebie o to, co według mnie jest najważniejszą przyczyną zatorów komunikacyjnych między mężczyznami a kobietami. I wiecie, co wymyśliłam? Tu chodzi o ból

Temat miesiąca: rozmowy kontrolowane

Temat, który wybraliśmy na majowy motyw przewodni, otwiera wiele ścieżek interpretacji. Do głowy jako pierwsze może przyjść odczytanie dosłowne: rozmowy kontrolowane to takie, podczas których…

Czym pachną relacje damsko-męskie?

Z relacjami międzyludzkimi jest jak z perfumami: dopóki zachowują dobre proporcje, dopóty umilają nam życie. Bardzo trudno nam jednak wyczuć, kiedy jeszcze pachną, a kiedy już zaczynają śmierdzieć,…

Temat miesiąca: zapachy/aromaty

W kwietniu chcemy szczególnie mocno wczuć się w zapach, podążyć za wskazaniami naszych nosów i wywęszyć najciekawsze kulturalne wątki

Niewolnicy kalendarza

Jestem zadowolona z mojego przenośnego biura. Czasem jednak dopada mnie dziwne uczucie i słyszę w głowie głos: „A może by tak wyrzucić ten kalendarz do kosza i po prostu żyć na bieżąco? Wyciszyć…

Temat miesiąca: YOLO

Żyje się tylko raz, wiadomo, a skoro raz, to trzeba sobie dobrze przyswoić tę prawdę i maksymalnie wykorzystać jedyną dostępną szansę. Bo przecież „You only live once”, w skrócie: YOLO.

Cykl, pętla i ciasteczkowy potwór

Co potrafimy wziąć z cykliczności dla siebie – tak konkretnie, na co dzień? Otóż możemy przeistoczyć się z ciasteczkowego potwora w pożeracza marchewek

Temat miesiąca: cykliczność

Temat cykli (albo cyklów, obydwie formy poprawne) prędzej czy później musiał zagościć na naszym portalu. W końcu swoją nazwę zaczerpnął on właśnie z cykliczności!

Dorosłość, poczta i puzzle

Od dorosłości już tylko krok do zatracenia się w ograniczeniach. Sami stawiamy sobie szlabany i wymagamy od siebie perfekcyjności.

Temat miesiąca: dorosłość

Nowy rok, nowy/nowa ja, nowe postanowienia, nowe szanse, nowe rozdanie… Ile razy już to słyszeliśmy? A ile razy faktycznie obietnice wypowiedziane pierwszego dnia nowego rok stają się rzeczywistością?

Temat miesiąca: gwiazdka

Niezależnie od tego, co sobie wyobrażacie, gdy myślicie o słowie „gwiazdka”, jedno jest pewne – prawdopodobnie wszystkie wcielenia gwiazdek znajdziecie w grudniu właśnie u nas!

Temat miesiąca: diabeł

Listopad to taki czarny miesiąc - na powierzchnię wypełniają demony i sieją ferment gdzie popadnie. Nie omijają również kultury współczesnej

Wrażliwy książę z pornobajki

Popkulturowa wizja seksualnej ekstazy wychodzi mocno poza pejcz, łańcuchy i jęki. Wprawdzie wysuwa te elementy na pierwszy plan, lecz nie wyrzeka się starych, dobrych mechanizmów konstruowania historii

Temat miesiąca: ekstaza

Według Słownika języka polskiego PWN ekstaza to „stan zachwytu lub uniesienia połączony z utratą poczucia rzeczywistości”. Mocne uczucie, prawda?

Temat miesiąca: odległość/dystans

Po rozstaniach i powrotach nadchodzi zatem czas refleksji o samej drodze i o jej przedmiocie, który można zmierzyć, poobserwować, opisać. Czas na to, aby przyjrzeć się odległościom i dystansom.

Temat miesiąca: rozstania i powroty

Czasem trzeba się z czymś rozstać, aby potem powrócić do tego lepiej, bardziej, mocniej. Kultura współczesna doskonale potwierdza to prawo.

Literatura, sztuka brzydka

Barańczak z ogromną celnością odmalował literacki świat lat 70. i 80. XX wieku, a przy tym zrobił to w sposób uroczy, prześmieszny, swobodny.

Warto się zatrzymać przy człowieku

W książkach „Żyj wystarczająco dobrze” i „Kochaj wystarczająco dobrze” widzę zatrzymanie się przy człowieku - takie z uwzględnieniem ludzkiej odrębności, złożoności i wyjątkowości.

Życie dzieje się samo

„Najgorszy człowiek na świecie” przywraca słowom moc autentyczności, sprowadza je z poziomu abstrakcji do konkretu. Ożywia je – to znaczy przypomina, że życie wyziera spod wszystkich ropnych…

Temat miesiąca: wczasowczytanie

Nadszedł już piękny czas, podczas którego chowamy ciepłe swetry w najciemniejsze zakamarki szafy, pakujemy walizki i jedziemy nad morze taplać się w ciepłym. Jednym słowem: mamy wakacje!

Temat miesiąca: energia

Zapowiadaliśmy już kiedyś, że będzie energia, no i była, chociaż miała być większa. Wiecie, rozumiecie – życie płata figle. Nic jednak w przyrodzie nie ginie.

Bitwa codzienna na słownik

Wejdźmy do sklepu – mięsnego na przykład. Kotlety by się zjadło, co? Tylko jakie – mełte? A gdzież tam! Oczywiście, że mielone.

Temat miesiąca: ulica

To był maj, pachniała Saska Kępa, a młodzież dziarskim krokiem zmierzała do szkół pisać matury (trzymamy kciuki).

Temat miesiąca: nowe

Nowe, nowe, idzie nowe! Czuć to w powietrzu, widać to na niebie – cieplej, słoneczniej, lżej.

Temat miesiąca: seks

Pobieżnie rzecz ujmując, odnoszę wrażenie, że nie ma już chyba takiej rzeczy, której (chcąc nie chcąc) nie wiedzielibyśmy o seksie.

Temat miesiąca: czytajmy!

W tym miesiącu chcemy jeszcze mocniej zabrać Was do świata książek i komiksów. Aby tego dokonać, zrecenzujemy dla Was kilkanaście nowości wydawniczych.

Temat miesiąca: ponad podziałami

W grudniu chcemy być ponad podziałami, chociaż mocno zastanawiamy się, na ile to w ogóle możliwe.

Szok? A co to takiego?

Nie jestem przekonana, czy słowo „szok” nie znaczy dla nas mniej niż „wieszak” albo „krzesło”. Więcej nawet: czy zamiast przerażać, zwyczajnie nas nie śmieszy.

Temat miesiąca: szok

Czy w świecie XXI wieku może nas coś jeszcze zaszokować? Ale tak NAPRAWDĘ zaszokować?

Temat miesiąca: przemiany

Ponoć na świecie pewne jest tylko to, że wszystko się zmienia – bez względu na to, czy tego chcemy, czy nie. Dobrze, niedobrze? Nie wiadomo.

Temat miesiąca: fakty i mity

We wrześniu postaramy się pokazać, jak fakty i mity po wielokroć przenikają się ze sobą.

Temat miesiąca: bunt

Słońce, góry, morze. Jasno, ciepło, pogodnie. Radośnie, spokojnie. Albo wręcz przeciwnie: ekscytująco, niespodziewanie, dynamicznie. Cudownie! Przeciwko czemu tu się buntować?

Językowy obraz sfingowanego świata. Karl Ove Knausgård, „Moja walka

Powieść Knausgårda jawi się jako bezkompromisowy portret żywota człowieka niepoczciwego.

Temat miesiąca: radość

Jeśli wakacje, to odpoczynek, jeśli odpoczynek, to relaks, jeśli relaks, to, dajmy na to, czytanie, a jeśli czytanie, to my już o Was zadbamy z wielką RADOŚCIĄ!

Temat miesiąca: kłamstwa

W czerwcu trochę Was pookłamujemy. Na swoje usprawiedliwienie mamy taką oto konstatację: sztuka czasem wymaga kłamstwa.

Polacy, czyli Boże, Boże, co dzień to gorzej

Polak – mieszkaniec Polski, któremu nic się nie podoba, na wszystko umie umiejętnie narzekać, wyzyskiwacz, nierób i ciamajda, głęboko wierzący, ale niepraktykujący chrześcijanin.

Temat miesiąca: my, Słowianie

W maju witamy Was serdecznie i bardzo polsko. Dlaczego? Krzyżówka Wam wszystko wyjaśni

Temat miesiąca: przypadek

Doszliśmy do wniosku w redakcji, że warto czasem zdecydowanie i niespodziewanie skręcić w jakąś niepozorną uliczkę, nawet jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że okaże się ona ślepa

Re: język w normie

Bycie „za” normą lub „przeciw” normie wymaga zaznajomienia się z nią, choć częściowego zgłębienia jej charakteru.

Temat miesiąca: inspiracje

Luty był fantastyczny, marzec będzie inspirujący? Tak, tego właśnie byśmy chcieli – dla nas i dla Was.

Temat miesiąca: fantazja

„Bo fantazja jest od tego, aby bawić się na całego…” – pamiętacie to jeszcze?

Kiedy powiem sobie

Od dłuższego czasu nie mogę oprzeć się wrażeniu, że nawet sportowe hasło „szybciej, wyżej, dalej” niewiele wspólnego ma z uszlachetnianiem ludzkiego charakteru.

Temat miesiąca: niespełnienie

Dawno się nie odzywaliśmy. Dużo się u nas działo, wiele myśli przewinęło się przez nasze głowy, sporo skrajnych emocji znalazło różnego rodzaju ujścia.

Praktyczny poradnik plażowicza

Nie ma wątpliwości – wakacje ruszyły pełną parą. A gdzie są najlepsze wakacje na świecie? Nad morzem, rzecz jasna.

Klątwa jasnowłosej anielicy, czyli Laura i Laurunia

Wydawać by się mogło, że współczesna kultura komercyjna i renesansowe wzorce kobiecości nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego.

Kultura niewiedzy, czyli i ty możesz zostać gimbazjalistą

Zapewne masz prawo szydzić z uczniaków, ale zastanów się, czy sam na pewno wiesz, jak nazywa się stolica Estonii albo gdzie i kiedy padł Janek Wiśniewski.

Współczesna sztuka zaangażowana

Prawda. Ooo tak, wielkie słowo. Sprawa najwyższej wagi. O prawdę się walczyło, za prawdę się umierało. Prawda wyzwala, oczyszcza, ratuje, pomaga żyć. A gdyby tak zespolić ją ze sztuką?