Wyrazy wyraziste

W dużej mierze jesteśmy tak wyraziści, jak wyrazisty jest nasz język. Cóż, polszczyźnie niczego chyba nie brakuje – cała reszta należy już tylko do nas. Cykl o spostrzeżeniach na temat tego, jak dziś język oddaje nas samych i jak my oddajemy językowi to, co mu się w zamian za to należy.

Nie tacy formalni formaliści

W nowej koncepcji sztuki słowo to obraz, przynajmniej w jego pierwotnej formie. I poezja, i sztuka mają nam pomóc wrócić do początku wszechrzeczy.

My: Słowianie?

Może pewna nieco seksistowska, bardzo wymowna piosenka z nie najlepszym tekstem przypomni nam o tym, że istnieje jednak coś, co nas bardzo silnie ze sobą wiąże.

Język w normie

Traktujemy normatywistów jak złe ciocie i złych wujków czy raczej jak doradców, którzy sprawiają, że język polski staje się dla nas bardziej uporządkowany?

Warszawianin warszawiakowi nierówny

Po raz kolejny próbujemy oddać to, co leży nam na sercu, przez nasz własny język codzienny. Czasem tylko trudno o właściwą definicję.

Słoikiem w słoiczan, czyli wekowanie w internecie

Gdy dziś słyszymy słowo słoik, na naszych ustach mimowolnie pojawia się uśmiech.

Słowa na czasie

Słowa, słowa, słowa… Każdego dnia spotykamy się z mnóstwem różnorakich określeń.

Językowi sami swoi

Ja (tak po prostu) lubię mówić „po naszemu”, a jeśli kogoś to dziwi, niech raczej nazwie mnie odludkiem niż outsiderem.

Cnota młodego humanisty

Jeśli na słowo matematyka reagujesz dość gwałtownie i twierdzisz, że wolisz polski, to z całą pewnością okrzyknięty zostaniesz humanistą.

Supersiła superwyrazów

Mimo że w naszym idiolekcie wciąż występują słowa dość neutralne (głównie te, z którymi zapoznaliśmy się najwcześniej), to nadal szukamy nowości.

Kobiety nie gęsi, swój język mają

Z jednej strony stara, dobra pani minister wydaje się nikogo nie razić. Z drugiej zaś – okazuje się, że są i ci, którzy preferują formę osobową ministra, choćby i sami do tego stanowiska…