Meandry kultury

Niektórzy powiadają, że kultura dzieli się na wysoką i niską. Ta kusząca, bo jakże obrazowa metafora (góra – dobrze, dół – brr, piach, źle!) sprytnie wprowadza wartościowanie i blokuje obszar takich wytworów, które nie poddają się jednoznacznym ocenom. Właśnie ta sfera pogranicza interesuje mnie najbardziej. Jako językoznawca mocno wierzę, że życie słów toczy się między normą wzorcową a normą użytkową; jako kulturoznawca szukam ożywienia gdzieś na placu między filharmonią a happeningiem. Stąd biorą się tytułowe meandry, które kpią sobie z prostoliniowości życia i kultury. I dobrze, że kpią – inaczej byłoby strasznie nudno!

Wrażliwy książę z pornobajki

Popkulturowa wizja seksualnej ekstazy wychodzi mocno poza pejcz, łańcuchy i jęki. Wprawdzie wysuwa te elementy na pierwszy plan, lecz nie wyrzeka się starych, dobrych mechanizmów konstruowania historii

Bitwa codzienna na słownik

Wejdźmy do sklepu – mięsnego na przykład. Kotlety by się zjadło, co? Tylko jakie – mełte? A gdzież tam! Oczywiście, że mielone.

Szok? A co to takiego?

Nie jestem przekonana, czy słowo „szok” nie znaczy dla nas mniej niż „wieszak” albo „krzesło”. Więcej nawet: czy zamiast przerażać, zwyczajnie nas nie śmieszy.

Polacy, czyli Boże, Boże, co dzień to gorzej

Polak – mieszkaniec Polski, któremu nic się nie podoba, na wszystko umie umiejętnie narzekać, wyzyskiwacz, nierób i ciamajda, głęboko wierzący, ale niepraktykujący chrześcijanin.

Re: język w normie

Bycie „za” normą lub „przeciw” normie wymaga zaznajomienia się z nią, choć częściowego zgłębienia jej charakteru.

Kiedy powiem sobie

Od dłuższego czasu nie mogę oprzeć się wrażeniu, że nawet sportowe hasło „szybciej, wyżej, dalej” niewiele wspólnego ma z uszlachetnianiem ludzkiego charakteru.

Praktyczny poradnik plażowicza

Nie ma wątpliwości – wakacje ruszyły pełną parą. A gdzie są najlepsze wakacje na świecie? Nad morzem, rzecz jasna.

Klątwa jasnowłosej anielicy, czyli Laura i Laurunia

Wydawać by się mogło, że współczesna kultura komercyjna i renesansowe wzorce kobiecości nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego.

Kultura niewiedzy, czyli i ty możesz zostać gimbazjalistą

Zapewne masz prawo szydzić z uczniaków, ale zastanów się, czy sam na pewno wiesz, jak nazywa się stolica Estonii albo gdzie i kiedy padł Janek Wiśniewski.

Współczesna sztuka zaangażowana

Prawda. Ooo tak, wielkie słowo. Sprawa najwyższej wagi. O prawdę się walczyło, za prawdę się umierało. Prawda wyzwala, oczyszcza, ratuje, pomaga żyć. A gdyby tak zespolić ją ze sztuką?