Adaptacje&Sensacje

Głównym obiektem zainteresowania tego cyklu są interdyscyplinarne interpretacje dzieł – zwłaszcza takie, które przekładają język literacki na język filmu. Co istotne, zagrywki podobnego rodzaju niemal zawsze budzą silne emocje. Nie umknie to naszej uwadze! Analizie poddamy zależności między różnymi mediami, a także możliwości oraz zagrożenia z nich płynące. Posłużymy się w tym celu bardziej (ale też mniej) znanymi przykładami.

Dreampunk, Badalamenti i ciasto wiśniowe

Ostatnich parę lat obfitowało w telewizyjne powroty (Samuraj Jack, Z archiwum X, Skazany na śmierć, Heroes: Reborn etc.), ale to przede wszystkim jeden z nich budził zarówno szczególne obawy, jak…

Ted Chiang: geniusz, który pisze zbyt rzadko

Istotą geniuszu w literaturze jest to, że niekiedy trudno zdefiniować jego źródło.

Czy to komedia? Czy to dramat? Nie! To dramedy!

Mawia się, że śmiech to lekarstwo na wszystko. Nic zatem dziwnego, że zabiegi komediowe często stosuje się w kinie, aby wprowadzić przeciwwagę dla przemocy, wykpić mrożące krew w żyłach strachy,…

Bezwzględny demistyfikator ideału

Dzieła greckiego eksperymentalisty to przede wszystkim zupełnie nowa jakość w światowym kinie – odważny, silny oraz unikatowy głos artysty.

Żyje się tylko wielokrotnie

„YOLO!” – krzyczą internet i młode pokolenie, po wielu wiekach wciąż czerpiące z krynicy mądrości epikurejczyków. Kultura jednak wie swoje i udowadnia, że o wiele lepsze rezultaty daje…

Erotyczna inwazja XXI wieku

Aspekt erotyczny stał się poniekąd wymogiem, gwarantem powodzenia. Bez seksu nie ma sukcesu, można by rzec.

Kto mitem wojuje...

Opowieści o egzotycznych bogach, fantastycznych istotach, wojnach, a także bohaterskich czynach elektryzowały moją wyobraźnię od najmłodszych lat.

Dzieje Planety Małp

Nic nie wskazuje na to, żeby dobra passa opowieści o ewolucyjnej dominacji małp człekokształtnych nad ludźmi miała prędko dobiec końca.

Rzut oka za kurtynę kłamstw

W świecie ludzi sukcesu oraz ludzi wpływowych panują kłamstwa i półprawdy. Kryją się one za niemal każdą fortuną; możni mają trupy w szafach.

Nie trać głowy!

Halloween – w Polsce niemal nieobecne ze względu na silny związek naszego narodu z religią chrześcijańską, natomiast w Ameryce świętowane regularnie i z pompą.

Absurd oponą się toczy

Bywa, że chaos bardziej pociąga odbiorców. Staje się on wtedy nieporządkiem kontrolowanym, a tym samym daje się ubrać w nową formę, dotąd nieznaną.

Maestro Dahl

Brytyjski mistrz literatury dziecięcej. Czaruje świat opowieściami, w których kryje się prawdziwa magia.

Liga niezwykłych bohaterów

Superbohaterowie. Niby ludzie, ale nie do końca (a przynajmniej kiedyś tak było). O kim mowa?

Morderca też człowiek

O tempora! O mores! – powiedzą wrażliwcy. Cóż to za czasy, że zachęca się ludzi do oglądania dewiantów i pokazuje się ich w takim świetle, że można im nawet współczuć?

Moda na Crichtona

Do kin wrócił właśnie „Park jurajski” z 1993 roku, tym razem w technologii 3D.

Grę o tron czas zacząć!

Winter is coming! Co zabawne – wiosną. O czym mowa? O wielkim fenomenie HBO: kolejnym (już trzecim) sezonie „Gry o tron”.