Imaginacje&Inspiracje

Rozlegle zakrojony projekt, poruszający zagadnienia roli, a także zmiennej (tudzież uniwersalnej mimo upływu czasu) natury wszelakich wytworów ludzkiej wyobraźni. Będzie się on zajmować zależnościami między różnorakimi zjawiskami kultury a motywami i stylem literackiego wyrażania siebie, a także ambiwalentnymi aspektami ewolucji (a może degrengolady?) słowa pisanego, filmu oraz jego mniej poważanego kuzyna – serialu.

1001 zwariowanych wyspiarskich opowieści 2.0. Śmiechu warte!

Po tym, jak przedstawiłem wam nieszablonowe produkcje z różnych gatunków oraz stylistyk, uświadomiłem sobie, że już samych seriali jednego rodzaju powstało na Wyspach tyle, że życia nie starczy…

Szatański szyk

Minęło tyle dziesięcioleci, a szykowny kusiciel wciąż trzyma nas – odbiorców popkultury – w garści i uwodzi nas doskonałą prezencją, zgrabnymi frazami, mistrzowską elokwencją oraz nienaganną…

Metapoetyka fikcji

Niedawny sukces Birdmana udowadnia, że twórcy wciąż lubią snuć metahistorie. Nie powinno to nikogo dziwić, w końcu na czym filmowiec zna się lepiej niż filmie, a pisarz – na pisaniu i literaturze?…

9(9) kocich żywotów

Nazywam się Antoni Kaja i będę Waszym przewodnikiem po pierwszej w historii Międzynarodowej Wystawie Kotów Telewizyjnych oraz Filmowych. Proszę za mną, czeka nas dużo wrażeń!

Śnieżka na Manhattanie, czyli baśń postmodernistyczna

Baśnie wyległy na ulice i – jak czas pokazał – radzą sobie tam doprawdy znakomicie.

I jeszcze jedno o Gaimanie

Przyszła pora na coś, co planowałem i zapowiadałem już jakiś czas temu – przybliżę Wam wszystkie pozostałe artystyczne dokonania Neila Gaimana.

Sam przeciw wszystkim

Od zarania dziejów ludzkość dąży ku pełnej integracji. Metody wykorzystywane w tym celu bywają diametralnie różne: od łagodnej (niekiedy podprogowej) perswazji aż po brutalną siłę.

Bestia wewnątrz

W słynnej powieści o doktorze Jekyllu i panu Hydzie Robert Louis Stevenson nie tylko wprowadził do kultury niezwykle popularny motyw, lecz także pokazał pierwotny lęk istoty ludzkiej, którą niepokoi…

1001 zwariowanych wyspiarskich opowieści

Wielka Brytania to kraj, któremu zawdzięczamy legendy arturiańskie, Alicję w Krainie Czarów, Sherlocka Holmesa, Jamesa Bonda oraz Harry’ego Pottera.

Stara legenda nie rdzewieje

Na półkach z literaturą dziecięcą czekają na kupienie barwnie ilustrowane zbiory klechd i podań. Nie są to jednak rzeczy ani szczególnie głośne, ani zbyt popularne. A szkoda.

Bohater wcale nie z przypadku

Popkultura nie lubi przypadku. Jest on dla niej zbyt niekontrolowany, nieprzewidywalny.

Rzeczywistość ma warstwy

Polskie science fiction nie umarło wraz ze śmiercią Stanisława Lema oraz Janusza A. Zajdla. Bynajmniej.

Senna jawa, jawny sen

Otwierasz oczy, budzisz się, ale czujesz, że coś jest nie tak. Jakiś nieuchwytny szczegół nie pasuje do całości... Niepokój się nasila. Czy to tylko paranoja? A może wcale się nie obudziłeś?…

Mania spełnienia

Wszelkie przyjemności, sukcesy i radości każdego dnia łatwo przeoczyć w zapaleńczym pędzie samorealizacji, a byłaby to wielka szkoda.

Człowiek kontra śmierć

Ludzie od niepamiętnych czasów nie mogli pogodzić się ze swoją śmiertelnością.

Słowotwory

Słowo to potęga zrodzona w umyśle człowieka. Nie bez kozery mówi się, że pióro jest silniejsze od miecza.

Moralność czasów apokalipsy

„W dzisiejszym świecie zabijasz albo giniesz” – te słowa zdają się w pełni oddawać nową logikę człowieka w czasach, kiedy znany mu świat dobiegł końca.

Opus magnum

Jest jeden taki utwór Kinga, obok którego nie można przejść obojętnie, i to z wielu powodów.

50 Shades of Hotel

Witam Państwa bardzo serdecznie. Nazywam się Antoni Kaja i będę dziś Państwa przewodnikiem po świecie popkulturowych hoteli, moteli oraz hosteli.

Miasto i... miasto

W obliczu licznych teorii naukowych o alternatywnych światach wprowadzenie do literatury motywu innego oblicza przestrzeni było jedynie kwestią czasu.

Ta niesamowita groza

Wampiry, wilkołaki, duchy... Cała nieśmiertelna zgraja z horrorów. To ona przyciąga czytelników i widzów, sprawia, że książka lub film pochłania nas bez reszty.

Polak (krótko) potrafi

Nasze krótkometrażówki zawsze miały w sobie coś szczególnego, możemy być z nich dumni i powinniśmy się nimi chwalić.

W poszukiwaniu wyjścia awaryjnego

W obliczu niekomfortowej sytuacji pierwszym, praktycznie bezwarunkowym odruchem człowieka jest próba ucieczki – ucieczki w każdym możliwym tego słowa znaczeniu.