Przepis na:

Wytwory kultury przypominają niekiedy kuchenne potrawy – w tym dobrym, ale i niestety złym znaczeniu. Cykl ten ma się stać odmienną, nieco eksperymentalną próbą ukazania tego, jakie składniki świadczą o sukcesie bądź porażce dzieł filmu, literatury czy telewizji. Chodzi mi również o analizę prawideł rządzących tymi obszarami ludzkiej kreatywności oraz schematów trwających od lat. Spróbuję ubrać w słowa emocje, impresje i odczucia, które wiążą się z odbiorem gotowego popkulturowego dania.

Szołbiznes z domieszką dramy

Na ogół programy z gatunku reality show stanowią ekstremalny przykład kulturowej papki niosącej ze sobą niewiele poza bezmyślną rozrywką. Odgrzewane raz po raz dania z McDonalda rodem, pełne…

Muzyczny tatar

Z powodu całej tej otoczki, XXI-wiecznej panierki mainstreamu, zatraciliśmy gdzieś po drodze autentyzm i czar ulotności spotkania z dziełem sztuki

Szaszłyk post moderna

Bogactwo idei jest ogromne, a pisarze po raz kolejny udowadniają, iż nie ma granic dla ludzkiej wyobraźni. Tak jak sposobów przygotowania szaszłyka, metod pisania istnieje mnóstwo.

Nalewka z miłości

Kojarzycie mit – obecnie raczej już niemodny – o drugiej połówce? Przekonanie, że każdemu człowiekowi przeznaczony jest ktoś, kto go dopełni?

Promocja na ostro

Oto krótki przepis na pieprzną kampanię: weź całe mnóstwo małych pikantnych papryczek – takich, co to pozostawią na języku posmak, o którym trudno będzie zapomnieć.

Magia po literacku

isanie przypomina nieco pieczenie ciasta – choć twórca ma swobodę doboru składników i odmierza je na wyczucie, ostatecznie wszystko sprowadza się do odpowiedniej proporcji.