Ścieżki malarstwa

Krótkie felietony na temat intrygujących postaci ze świata malarstwa, grafiki i teorii sztuki, wypełnione także osobistymi refleksjami dotyczącymi różnorodnie pojmowanej działalności artystycznej. Porównując podejście artystów do sztuki, życia i problemów, które rozwiązywali dzięki swojej twórczości, pragnę odkrywać nić porozumienia łączącą poszczególnych artystów.

Mrok, porno i tandeta – czyli Zdzisław Beksiński

Z zewnątrz – sympatyczny okularnik. W środku – człowiek trochę mroczny i dziwny: wesoły, pewny siebie, a jednocześnie nerwowy, zagubiony.

Zbuntowani artyści

Twórców często kojarzy się z buntem i z działaniem na przekór zasadom – zarówno artystycznym, jak i społecznym.

Radość z malowania

Twórcy naiwni pozostają poza światem wielkich nurtów artystycznych, to postacie osobne, równie odległe od sztuki ludowej, jak od awangardy.

Czy malarstwo kłamie?

Malarstwo, podobnie jak inne sztuki przedstawiające, bardzo długo zniewolone było przez pragnienia artystów i oczekiwania odbiorców.

Słowiański świat sztuki

Kiedy zacząłem szukać w pamięci postaci, które w historii malarstwa dobrze opracowały temat słowiańskości, nie bez kozery jako pierwsze przyszły mi do głowy przykłady polskie.

Dzieło przypadku

Mawia się, że przypadek bywa nad wyraz przydatny w pracy twórczej, że jego wpływ może być zbawienny zarówno dla naukowców, jak i dla artystów.