Popkulturowy bestiariusz

Wyobraźnia ludzka nie zna granic, co doskonale widać na przykładzie olbrzymiej liczby stworzeń przez nią wykreowanych. Zamierzeniem tego cyklu jest zebranie i skatalogowanie istot powstałych w umyśle człowieka, począwszy od bohaterów dawnych mitów, a skończywszy na elementach tła w filmach fantastycznych. Pojawią się też próby odpowiedzenia na pytanie o to, skąd te kreatury się wzięły i co je łączy.

Incubus fictus

Jak wiadomo, nie tylko poltergeistami, wampirami, zombie czy demonami horror stoi. A zatem czym twórcy gatunku są w stanie przestraszyć widza bardziej niż taką plejadą okropności? Kluczem do skutecznego…

Yōkai

Wyobraźcie sobie, że ze wszystkich stron spaść na was może niewidoczne zagrożenie. Dopiero kiedy postawicie się w takiej sytuacji, zrozumiecie choć częściowo obawy Japończyków, które znalazły…

Homo magicus #2: Magi

Nietrudno sobie wyobrazić stereotypowego maga. Będzie to starszy mężczyzna z długą siwą brodą, odziany w luźne szaty, zdobne niekiedy w czarodziejskie ornamentacje lub tajemne symbole

Homo magicus. #1: Maleficae

Jak długo istnieje w kulturze idea magii, tak długo obecni są w niej również ludzie zdolni z magii korzystać, i to w zgoła różnych celach

Externi stellari. Część druga

Obecne czasy to okres powrotów – powrotów cykli, pojedynczych filmów, dawnych motywów i idei. To nieszczególnie zaskakujące zjawisko nie jest tendencją z gruntu złą.

Externi stellari. Część pierwsza

Obcy są wśród nas, a prawda jest gdzieś tam. UFO, Roswell, Strefa 51 – każdy z nas przynajmniej parę razy w życiu zetknął się z tymi pojęciami i mniej więcej wie, co znaczą.

Planta carnivora

Matka natura od zawsze dostarczała mnóstwa inspiracji różnego rodzaju twórcom. Działo się tak głównie ze względu na jej jakże niesłychaną złożoność.

Mortui reveni

Ewolucja motywu żywych trupów jest jednym ze szczególnie fascynujących (a przy tym w dużej mierze niepojętych) procesów, które zachodzą w kulturze.

Animorpha

Ludzkie postaci o cechach zwierzęcych (lub zwierzęce sylwetki obdarzone ludzką fizys, zależy jak na to spojrzeć) – motyw ten nie należy do specjalnie nowych.

Vampyrus conventionalis

„W dawnych wiekach bywało, że po śmierci ciało nieboszczyka miast użyźniać cmentarną glebę, wstawało nocą z grobu, by nękać ludzi i wypijać z nich krew”.

Phantasma domestica

Środek nocy. Poskrzypują zawiasy szafek, krzesło przesuwa się samo, znienacka trzaska futryna drzwi. Rozlega się odgłos niematerialnych kroków, potem – upiorny chichot.

Angelus profanus

Najstarsze wizerunki niebiańskich stworzeń charakteryzuje szczególna cecha: obecność skrzydeł. Z pewnością jest to jeden z najdłużej obecnych w kulturze motywów.

Draco vulgaris

Co ma cztery łapy, potężne, łuskowate cielsko, błoniaste skrzydła i zieje ogniem?