Temat miesiąca

Każdy nowy miesiąc to nowy temat, nowe spojrzenie, nowa perspektywa. Będziemy Was zawsze wprowadzać w tematykę miesiąca: w krótkim tekście opowiemy, o czym przeczytacie w ciągu najbliższych dni. Nie zdradzimy jednocześnie zbyt wiele - powiemy dokładnie tyle, ile potrzebujecie wiedzieć, aby z ciekawością i niecierpliwością wpisywać w swoje przeglądarki adres www.zcyklu.pl.

Temat miesiąca: dymy i opary

Postawiliśmy sobie na czerwiec zadanie dosyć ambitne: chcemy złapać nieuchwytne mgiełki, opary, dymy i mgły, a potem ubrać je w słowa. Tylko czy DYMOM I OPAROM można postawić jakiekolwiek granice?

Temat miesiąca: rozmowy kontrolowane

Temat, który wybraliśmy na majowy motyw przewodni, otwiera wiele ścieżek interpretacji. Do głowy jako pierwsze może przyjść odczytanie dosłowne: rozmowy kontrolowane to takie, podczas których…

Temat miesiąca: zapachy/aromaty

W kwietniu chcemy szczególnie mocno wczuć się w zapach, podążyć za wskazaniami naszych nosów i wywęszyć najciekawsze kulturalne wątki

Temat miesiąca: YOLO

Żyje się tylko raz, wiadomo, a skoro raz, to trzeba sobie dobrze przyswoić tę prawdę i maksymalnie wykorzystać jedyną dostępną szansę. Bo przecież „You only live once”, w skrócie: YOLO.

Temat miesiąca: cykliczność

Temat cykli (albo cyklów, obydwie formy poprawne) prędzej czy później musiał zagościć na naszym portalu. W końcu swoją nazwę zaczerpnął on właśnie z cykliczności!

Temat miesiąca: dorosłość

Nowy rok, nowy/nowa ja, nowe postanowienia, nowe szanse, nowe rozdanie… Ile razy już to słyszeliśmy? A ile razy faktycznie obietnice wypowiedziane pierwszego dnia nowego rok stają się rzeczywistością?

Temat miesiąca: gwiazdka

Niezależnie od tego, co sobie wyobrażacie, gdy myślicie o słowie „gwiazdka”, jedno jest pewne – prawdopodobnie wszystkie wcielenia gwiazdek znajdziecie w grudniu właśnie u nas!

Temat miesiąca: diabeł

Listopad to taki czarny miesiąc - na powierzchnię wypełniają demony i sieją ferment gdzie popadnie. Nie omijają również kultury współczesnej

Temat miesiąca: ekstaza

Według Słownika języka polskiego PWN ekstaza to „stan zachwytu lub uniesienia połączony z utratą poczucia rzeczywistości”. Mocne uczucie, prawda?

Temat miesiąca: odległość/dystans

Po rozstaniach i powrotach nadchodzi zatem czas refleksji o samej drodze i o jej przedmiocie, który można zmierzyć, poobserwować, opisać. Czas na to, aby przyjrzeć się odległościom i dystansom.

Temat miesiąca: rozstania i powroty

Czasem trzeba się z czymś rozstać, aby potem powrócić do tego lepiej, bardziej, mocniej. Kultura współczesna doskonale potwierdza to prawo.

Temat miesiąca: wczasowczytanie

Nadszedł już piękny czas, podczas którego chowamy ciepłe swetry w najciemniejsze zakamarki szafy, pakujemy walizki i jedziemy nad morze taplać się w ciepłym. Jednym słowem: mamy wakacje!

Temat miesiąca: energia

Zapowiadaliśmy już kiedyś, że będzie energia, no i była, chociaż miała być większa. Wiecie, rozumiecie – życie płata figle. Nic jednak w przyrodzie nie ginie.

Temat miesiąca: ulica

To był maj, pachniała Saska Kępa, a młodzież dziarskim krokiem zmierzała do szkół pisać matury (trzymamy kciuki).

Temat miesiąca: nowe

Nowe, nowe, idzie nowe! Czuć to w powietrzu, widać to na niebie – cieplej, słoneczniej, lżej.

Temat miesiąca: seks

Pobieżnie rzecz ujmując, odnoszę wrażenie, że nie ma już chyba takiej rzeczy, której (chcąc nie chcąc) nie wiedzielibyśmy o seksie.

Temat miesiąca: czytajmy!

W tym miesiącu chcemy jeszcze mocniej zabrać Was do świata książek i komiksów. Aby tego dokonać, zrecenzujemy dla Was kilkanaście nowości wydawniczych.

Temat miesiąca: ponad podziałami

W grudniu chcemy być ponad podziałami, chociaż mocno zastanawiamy się, na ile to w ogóle możliwe.

Temat miesiąca: szok

Czy w świecie XXI wieku może nas coś jeszcze zaszokować? Ale tak NAPRAWDĘ zaszokować?

Temat miesiąca: przemiany

Ponoć na świecie pewne jest tylko to, że wszystko się zmienia – bez względu na to, czy tego chcemy, czy nie. Dobrze, niedobrze? Nie wiadomo.

Temat miesiąca: fakty i mity

We wrześniu postaramy się pokazać, jak fakty i mity po wielokroć przenikają się ze sobą.

Temat miesiąca: bunt

Słońce, góry, morze. Jasno, ciepło, pogodnie. Radośnie, spokojnie. Albo wręcz przeciwnie: ekscytująco, niespodziewanie, dynamicznie. Cudownie! Przeciwko czemu tu się buntować?

Temat miesiąca: radość

Jeśli wakacje, to odpoczynek, jeśli odpoczynek, to relaks, jeśli relaks, to, dajmy na to, czytanie, a jeśli czytanie, to my już o Was zadbamy z wielką RADOŚCIĄ!

Temat miesiąca: kłamstwa

W czerwcu trochę Was pookłamujemy. Na swoje usprawiedliwienie mamy taką oto konstatację: sztuka czasem wymaga kłamstwa.

Temat miesiąca: my, Słowianie

W maju witamy Was serdecznie i bardzo polsko. Dlaczego? Krzyżówka Wam wszystko wyjaśni

Temat miesiąca: przypadek

Doszliśmy do wniosku w redakcji, że warto czasem zdecydowanie i niespodziewanie skręcić w jakąś niepozorną uliczkę, nawet jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że okaże się ona ślepa

Temat miesiąca: inspiracje

Luty był fantastyczny, marzec będzie inspirujący? Tak, tego właśnie byśmy chcieli – dla nas i dla Was.

Temat miesiąca: fantazja

„Bo fantazja jest od tego, aby bawić się na całego…” – pamiętacie to jeszcze?

Temat miesiąca: niespełnienie

Dawno się nie odzywaliśmy. Dużo się u nas działo, wiele myśli przewinęło się przez nasze głowy, sporo skrajnych emocji znalazło różnego rodzaju ujścia.