Dziesięć kochanek filmu

Film to niesamowite medium: bardzo elastyczne, bardzo pojemne, bardzo uniwersalne.Nazywany jest dziesiątą Muzą, ale pozostałe córki Dzeusowe to nie tylko siostry owej Muzy, lecz także źródła natchnienia dla reżyserów, scenarzystów, kompozytorów muzyki filmowej i aktorów. Kaliope, Klio, Erato, Euterpe, Melpomene, Polihymnia, Talia, Terpsyhora i Urania – wszystkie (nie wykluczając dziesiątej Muzy) są kochankami Filmu, wpływy wszystkich nich możemy odnaleźć na dużym ekranie. Cykl „Dziesięć kochanek Filmu” ukazuje te właśnie relacje i łączy antyczne tropy z artyzmem współczesnego kina.

Jak superbohaterski blockbuster zmienić w artystyczny geniusz

Jeszcze przed ogłoszeniem oscarowych pretendentów Birdman zasługiwał na uwagę i wykreślanie w kalendarzu dni do jego premiery.

Film i Film - romans narcystyczny

Nareszcie nadszedł ten uroczysty moment, w którym Szanowni Czytelnicy oraz autorka podejmą wspólną refleksję nad tematem zawartym w ostatnim już rozdziale cyklu Dziesięć Kochanek Filmu.

Jak kosmiczną wyprawę zmienić w nerdowski orgazm

Pora na recenzję pod patronatem Uranii perfekcyjnie zeszła się z czasem, w którym w kinach króluje hit science fiction Interstellar.

Science fiction i Film - romans nie z tego świata

Grubo ponad dwadzieścia wieków temu Urania opiekowała się wszystkimi amatorami astronomii i geometrii, dzisiaj zaś pod swe opiekuńcze ramiona wzięła… geeków, nerdów i całą resztę.

Jak kręcenie tyłkiem zmienić w ostateczną rozrywkę dla kobiet

Gdy nadszedł czas pisania tanecznej recenzji ku chwale Terpsychory, opadły mnie wątpliwości poniekąd natury moralnej: być profesjonalistką czy pozwolić sobie na luzacki wybryk.

Film i Taniec - romans dynamiczny

Dla bardzo wielu osób taniec to wolność, to sposób na wyrażanie siebie, pasja, bunt wobec wszelkich ograniczeń.

Jak prawdziwą makabrę zamienić w komedię

Główną rolą komedii jest zapewnianie odbiorcom rozrywki, uciechy, radości. Ale w ramach tego gatunku powstają także całe grupy filmów i spektakli, których przekaz nie jest tak jednoznaczny

Film i Komedia - romans nie do końca poważny

Raz na jakiś czas potrzebny nam jest detoks od nieomylności i rzetelności, a wtedy warto postawić na komediowe katharsis z Porucznikiem Frankiem Drebinem, Boratem oraz Jay’em i Cichym Bobem.

Jak próbę teatralną zmienić w walkę płci

Wenus w futrze Romana Polańskiego to przede wszystkim kolejny głos w wielkiej debacie na temat stosunków damsko-męskich.

Teatr i Film - romans kazirodczy

Aktorstwo, reżyseria, scenariusz, kostiumy, scenografia, publiczność – są to aspekty wspólne dla filmu i teatru.

Jak mieszankę fabuły i koncertu zmienić w wizytówkę zespołu

Istnieją na świecie zjawiska, wydarzenia, ludzie, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Niewątpliwie do tego kręgu należy Metallica.

Musical i Film - romans spektakularny

Po rozwinięciu tragedii greckiej i sztuki śpiewu w dialog, grę ruchem (w szczególności tańcem) oraz piosenkę otrzymamy proste skojarzenie Melpomeny z musicalem.

Jak koncertowe szaleństwo zmienić w filmową improwizację

Lato jest bezsprzecznie czasem słońca, plaży, odpoczynku i beztroski, ale nie można zapominać o tym, że to również gorący okres muzyczny ze względu na liczne koncerty i festiwale.

Muzyka i Film - romans trafiający przez uszy do serca

Euterpe to jedna z Muz, która nie daje się łatwo wpisać w skonstruowany przeze mnie schemat.

Jak tragedię łóżkową zamienić w komedię miłosną

Hugh Laurie. Któż o tym Panu nie słyszał!

Miłość i Film - metaromans w historii kina

Ach, słodka Erato... W czasach, kiedy Grecy stanowili najmądrzejszy i najpotężniejszy naród na świecie, to ją wybrano na patronkę poezji miłosnej. Z pewnością była to zapracowana Muza!

Jak historię wibratora zamienić w komedię romantyczną

Historia niejedno ma imię, szczególnie jeśli pomyślimy o filmach historycznych.

Historia i Film - romans wszech czasów

Historia – także dzięki filmom historycznym – z powodzeniem może obronić się sama i tezę tę prawdopodobnie potwierdziłoby spore grono koneserów kina.

Jak słowo pisane zamienić w obraz filmowy

Faktotum to określenie człowieka, który nie pogardzi żadną pracą i podejmie się każdego powierzonego mu zadania. Jest to również tytuł powieści Charlesa Bukowskiego oraz filmu zrealizowanego…

Literatura i Film - romans rodem z powieści (niekoniecznie romantycznej)

Kaliope, Klio, Erato, Euterpe, Melpomene, Polihymnia, Talia, Terpsychora, Urania. Oto wdzięczne imiona jeszcze wdzięczniejszych muz greckich. Cóż te niewiasty wspólnego mają z filmem?