Temat miesiąca

Temat miesiąca: nowe

Źródło grafiki: static.panoramio.com/photos/large/51242482.jpg
Nowe, nowe, idzie nowe! Czuć to w powietrzu, widać to na niebie – cieplej, słoneczniej, lżej. Przyjemniej, bo coś nowego to zazwyczaj coś lepszego, a przynajmniej takie nadzieje wiążemy zwykle z nowością. Ma być innowacyjnie, nowocześnie, postępowo – lubimy to.
A co z kulturą? Czy potrzebujemy w niej nowinek? I gdzie tu miejsce na rzeczy stare, ale jare? Marzec upłynie nam pod znakiem prób udzielenia odpowiedzi na te pytania.

Jeśli za nową jakość w polskiej kinematografii uznamy wysyp naszych oscarowych szans, to z całą pewnością możemy stwierdzić, że takich nowości chcemy. Opowie o tym Paweł Gładysz, nasz stały telewizyjny korespondent ze wszystkich najznakomitszych czerwonych dywanów świata.

Mamy też innych doskonałych wysłanników – zalicza się do nich Witek Dąbrowski, który odwiedził warszawską wystawę o Andrzeju Wróblewskim i opowie, czy warto zobaczyć ją na własne oczy.

Antoni Kaja udowodni natomiast, że nowe, „lepsze” formy istnienia nie zawsze wychodzą Ziemi na dobre – chyba że chodzi o nietypową poezję, czyli nowy przedmiot zainteresowania Magdy Pawłowskiej!

Mimo wszystkich niebezpieczeństw to właśnie nowości pchają ten świat do przodu; potrzebujemy pionierów. Sylwetkę jednego z nich przybliży Michał Ciemniewski.

Krajobraz miejski też stale się zmienia, uwspółcześnia, odnawia. O nowościach w architekturze kilka słów napisze Agnieszka Szypulska.

Będzie też nutka starych (no, może nie starych – starszych), sprawdzonych propozycji: powrócą komiksy, pojawi się Neil Gaiman, a wszystko to przeplatane recenzjami, czyli redakcyjnymi opiniami na temat literackich nowości wcielonych.

Dzięki konwencji innego tematu przewodniego na każdy miesiąc działalność portalu Kulturnatywnie.pl zawsze jest w pewien sposób kształtowana od nowa, jednak w marcu chcemy – zainspirowani motywem głównym – poszerzyć zakres nowości. Sami zobaczycie, czy z nowością nam do twarzy.

Nowe, nowe, idzie nowe!(A to dla kontrastu. Wybaczcie, musieliśmy.)


Katarzyna Osior

Absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, zastępczyni redaktor naczelnej portalu, zajmuje się także redakcją i korektą portalowych artykułów. Miała być lekarzem, ale została językoznawcą i uważa, że lepiej nie mogła wybrać. Obserwuje rzeczywistość z wrodzoną dociekliwością w myśl zasady, że ciekawość to pierwszy stopień nie do piekła, lecz do wiedzy. Wiecznie wierzy – w świat, w ludzi, w uczucia, w język, w Słowo.