Temat miesiąca

Temat miesiąca: rozstania i powroty

Źródło grafiki: static.panoramio.com/photos/original/62893240.jpg
Wydaje się, że sierpniowy temat miesiąca – rozstania i powroty – szczególnie dobrze wybrzmiewa w rozmaitych wytworach rozrywkowej sztuki muzycznej: Anna Jantar śpiewała wszak, że nic nie może przecież wiecznie trwać, Kora zauważała, że miłość to właśnie rozstania i powroty, a Krzysiu Krawczyk błagał: wróć do mnie. A to przecież zaledwie wierzchołek góry lodowej.
W tyle za piosenkami nie pozostają inne dziedziny sztuki, lecz może najistotniejsze jest to, że metafory od – do, razem – osobno, blisko – daleko każdy z nas zna zapewne z autopsji (zwłaszcza latem, gdy podróżujemy i wracamy do domów). Warto zatem spojrzeć na sprawę z rozległej perspektywy – i to właśnie zamierzamy uczynić w sierpniu na łamach naszego portalu. A w jaki sposób to zrobimy?

Po pierwsze: powrócimy do naszych cyklów autorskich. Pojawi się długo niewidziane LUS|TRO, dawno odbyta podróż po hotelach stanie się wycieczką po… popkulturowych wizerunkach kotów, ponownie poobserwujemy także komiksy, a ponadto nie zabraknie recenzji.

Po drugie: sprawdzimy, co dziś wraca do łask. Zbadamy fenomen miasta-ogrodu – niegdyś zapomniany, obecnie bardzo popularny. Zastanowimy się, czy wielki come back płyt winylowych to tęsknota za pięknym okresem w dziejach muzyki czy zwykły hipsterski szał. Pooglądamy z bliska słowa, których używanie kiedyś było obciachem, a teraz z impetem powraca do łask.

Po trzecie: zanotujemy kilka osobistych wycieczek w przeszłość. Poczytamy zapomniane dawno książki, przesłuchamy zakopane gdzieś tam płyty… Będzie sentymentalnie, lecz i ożywczo.

Czasem trzeba się z czymś rozstać, aby potem powrócić do tego lepiej, bardziej, mocniej. Kultura współczesna doskonale potwierdza powyższe prawo. Udowodnimy to w sierpniu!


Katarzyna Osior

Absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, zastępczyni redaktor naczelnej portalu, zajmuje się także redakcją i korektą portalowych artykułów. Miała być lekarzem, ale została językoznawcą i uważa, że lepiej nie mogła wybrać. Obserwuje rzeczywistość z wrodzoną dociekliwością w myśl zasady, że ciekawość to pierwszy stopień nie do piekła, lecz do wiedzy. Wiecznie wierzy – w świat, w ludzi, w uczucia, w język, w Słowo.