Temat miesiąca

Temat miesiąca: odległość/dystans

Wrzesień – koniec wakacji dla uczniów, koniec błogich wyjazdów, koniec upalnych dni. Po rozstaniach i powrotach nadchodzi czas refleksji o samej drodze i o jej przedmiocie, który można zmierzyć, poobserwować, opisać. Czas na to, aby przyjrzeć się odległościom i dystansom.
Rzeczoną odległość będziemy rozpatrywać różnie. Przyjrzymy się jej w kontekście fizycznym: sprawdzimy, jak dystans można pokonać dzięki systemowi komunikacji miejskiej. Ujmiemy ją również w ramy bardziej metaforyczne: zastanowimy się nad tym, jak wiele dzieli nas od odpowiedzialności za swoje i cudze czyny, będziemy ją rozumieć także jako wymiar czasowy – od początków danego zjawiska do momentu jego rozkwitu (w tym przypadku pomyślimy o rozwoju bluesa). Będzie też kilka literackich odległości: ustawimy na naszej mapie Tytusa Czyżewskiego, Stanisława Lema i Brunona Schulza, aby ich nie dystansować od siebie, lecz wręcz przeciwnie – zespolić, powiązać.

Oprócz tego nie zabraknie naszych stałych punktów programu: czekają na Was komiksy, Imaginacje i Inspiracje, a także recenzje, ponieważ nieustannie zachęcamy, abyśmy wszyscy skracali swoje osobiste dystanse do rozmaicie pojmowanego czytelnictwa.

Portalowy wrzesień czas zacząć!


Katarzyna Osior

Absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, zastępczyni redaktor naczelnej portalu, zajmuje się także redakcją i korektą portalowych artykułów. Miała być lekarzem, ale została językoznawcą i uważa, że lepiej nie mogła wybrać. Obserwuje rzeczywistość z wrodzoną dociekliwością w myśl zasady, że ciekawość to pierwszy stopień nie do piekła, lecz do wiedzy. Wiecznie wierzy – w świat, w ludzi, w uczucia, w język, w Słowo.