Temat miesiąca

Temat miesiąca: ekstaza

Źródło grafiki: Lawrence OP; http://bitly.pl/hF9o1
Według „Słownika języka polskiego PWN” ekstaza to „stan zachwytu lub uniesienia połączony z utratą poczucia rzeczywistości”.  Mocne uczucie, prawda? Trudno osiągnąć taki stan. Mogą nas w niego wprowadzić jedynie bardzo intensywne, ważne, niesamowite wydarzenia czy zjawiska. Takim właśnie rzeczom przyjrzymy się w październiku.
Zaczniemy od ekstatycznych doznań muzycznych – poszukamy ich w gospel i soulu. Od muzyki przejdziemy w stronę literatury – zastanowimy się­, co łączy cichego Kopciuszka z pejczami w tajemnych komnatach Christiana Greya (i nie tylko), no i gdzie w tym wszystkim ekstaza. Zawitamy także na konwenty komiksowe – cóż wszak może dać większą radość fanom obrazkowych historyjek niż przebywanie w samym centrum komiksowego szaleństwa?

To nie wszystko w październiku. Przyjrzymy się japońskim anime, wpadniemy w odwiedziny do czarownic i zabierzemy ze sobą kilka książek – może właśnie tych, które znalazły się w tegorocznych ścisłych finałach Nagrody Literackiej „Nike” i The Man Booker Prize.

Przygotujcie się na solidną dawkę recenzji – wydawnictwo MG w październiku częstuje nas klasyką w najlepszej odsłonie. Nie mogliśmy sobie odmówić porcji Leopolda Tyrmanda, skosztowaliśmy też nieco nowszych książek. Wszystkie nasze czytelnicze smaki solidnie opiszemy!


Katarzyna Osior

Absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, zastępczyni redaktor naczelnej portalu, zajmuje się także redakcją i korektą portalowych artykułów. Miała być lekarzem, ale została językoznawcą i uważa, że lepiej nie mogła wybrać. Obserwuje rzeczywistość z wrodzoną dociekliwością w myśl zasady, że ciekawość to pierwszy stopień nie do piekła, lecz do wiedzy. Wiecznie wierzy – w świat, w ludzi, w uczucia, w język, w Słowo.