Temat miesiąca

Temat miesiąca: diabeł

Źródło grafiki: Eddi van W., https://flic.kr/p/9Z3Jdk
Listopad to taki czarny miesiąc – coraz mniej słońca, coraz niższe temperatury, coraz większa depresja jesienno-zimowa, coraz większa tęsknota za radością lata… Wszechobecny mrok rozświetlają głównie znicze na cmentarzu. Ogarnia nas niepewność, a na powierzchnię według ludowych podań wypełzają demony – wypełzają i sieją ferment, zaszczepiają diabelskie nasienie gdzie popadnie. Kultury współczesnej też nie omijają, a my to wykorzystamy.
W diabelskim listopadzie zajmiemy się popkulturowymi przetworzeniami motywu demona. Sporo powiemy o Hellboyu, enfant terrible komiksu, ale i innych sztuk. Zaznajomimy się też z takim Panem Diabłem, który jest ikoną stylu i elegancji – zupełnie jak Mefistofeles rodem z Fausta Goethego. 
Diabeł działa też inaczej – ponoć opętał wielu muzyków, a w rozmaitych piosenkach ukryte zostały demoniczne przesłania… Temu też się przyjrzymy, tak samo jak szczególnie wnikliwie przyglądaliśmy się filmowi Demon autorstwa zmarłego niedawno Marcina Wrony. Spodziewajcie się recenzji, nie tylko tego dzieła zresztą, ponieważ będziemy także intensywnie kontynuować nasze spotkania z nowymi publikacjami wydawnictwa MG. 
A co z diabłami codziennego funkcjonowania w społeczeństwie? Co z demonami ograniczającymi nasze ciało, nasz umysł, naszą wolną wolę? Co ze zdradziecką siłą, która stawia między ludźmi mury zamiast mostów? Obejrzymy taki świat bardzo dokładnie w portalowym LUS|TRZE i postaramy się zobaczyć diabelskie sidła w codzienności.
Diabeł tkwi w kulturze! 

Katarzyna Osior

Absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, zastępczyni redaktor naczelnej portalu, zajmuje się także redakcją i korektą portalowych artykułów. Miała być lekarzem, ale została językoznawcą i uważa, że lepiej nie mogła wybrać. Obserwuje rzeczywistość z wrodzoną dociekliwością w myśl zasady, że ciekawość to pierwszy stopień nie do piekła, lecz do wiedzy. Wiecznie wierzy – w świat, w ludzi, w uczucia, w język, w Słowo.