Temat miesiąca

Temat miesiąca: gwiazdka

Źródło grafiki: for. Ales Krivec
Wypowiedzcie sobie słowo „gwiazdka”. Co widzicie? Rozświetlone niebo i Gwiazdę Polarną, która zawsze daje zabłąkanym wędrowcom punkt odniesienia? Pierwszą Gwiazdkę będącą niczym zielone światło dla rozpoczęcia wieczerzy wigilijnej? Kim Kardashian z kieliszkiem na pupie? Doniesienia o świeżutkim teledysku Taylor Swift? Zdjęcia koleżanki na Snapchacie? Kolejki ustawiające się przed kinami po to, aby obejrzeć nowiusieńkie „Gwiezdne wojny”?
Niezależnie od tego, co sobie wyobraziliście, jedno jest pewne – prawdopodobnie wszystkie powyższe wcielenia gwiazdek znajdziecie w grudniu na Z CYKLU!

Zaczniemy komiksowo – tym razem zagoszczą u nas gwiazdy komiksu dziecięcego. Przeniesiemy się następnie w świat anime, aby prosto z niego wyruszyć na spotkanie z homo magicus – czarodziejem, wróżem, szamanem. Weźmiemy homo magicus pod rękę i spróbujemy go zeswatać z rzeczoną już Taylor Swift albo jakąś inną Arianą Grande, która na pewno ma profil na fejsie – zupełnie tak, jak nasi znajomi, którzy co pięć minut informują o niezmiernie ważnych wydarzeniach ze swojego życia. Po wszystkich tych spotkaniach zapragniemy odpoczynku, sięgniemy zatem po łagodną poezję, wprowadzającą nas w świąteczny nastrój. Miesiąc, a zarazem rok zakończymy podsumowaniem: sprawdzimy, kto sięgnął gwiazd, kto błyszczał, kto wzbił się na wyżyny, a kto jakby nieco wyblakł, przygwiazdorzył, boleśnie upadł i się potłukł.

Nie zabraknie u nas, rzecz jasna, solidnej porcji analiz specjalnie dla gwiezdnowojennych fanatyków, a także wielu różnych recenzji książkowych (i nie tylko).

Gwiezdny grudzień czas zacząć!


Katarzyna Osior

Absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, zastępczyni redaktor naczelnej portalu, zajmuje się także redakcją i korektą portalowych artykułów. Miała być lekarzem, ale została językoznawcą i uważa, że lepiej nie mogła wybrać. Obserwuje rzeczywistość z wrodzoną dociekliwością w myśl zasady, że ciekawość to pierwszy stopień nie do piekła, lecz do wiedzy. Wiecznie wierzy – w świat, w ludzi, w uczucia, w język, w Słowo.