Temat miesiąca

Temat miesiąca: rozmowy kontrolowane

Źródło grafiki: https://www.flickr.com/photos/127107506@N02/15106281058/
Temat, który wybraliśmy na majowy motyw przewodni, otwiera wiele ścieżek interpretacji. Do głowy jako pierwsze może przyjść odczytanie dosłowne: rozmowy kontrolowane to takie, podczas których ktoś kontroluje kogoś. To jednak nie jedyny trop, za którym możemy podążyć. Bo może ciekawiej będzie przyjrzeć się temu, co kontrolujemy my sami podczas wypowiadania słów? Czy rozmowa kontrolowana to taka rozmowa,  którą sterujemy od początku do końca? I czy w ogóle takie rozmowy istnieją?
W maju nie zabraknie odpowiedzi na te pytania. Zaczniemy od dialogu filmowego, przynajmniej w założeniu mającego odwzorowywać rozmowy z życia wzięte. Sprawdzimy, jak w tym przypadku teoria ma się do praktyki. Potem porozmawiamy z nieprzeciętnymi osobowościami – dziennikarzem Marcinem „Flintem” Węcławkiem i muzykiem Pawłem „Pablopavo” Sołtysem – o rezultacie ich współpracy, czyli o wywiadzie graficznym Dym, który również zrecenzujemy. Po rozmowach odświętnych przejdziemy do konwersacji codziennych, których prowadzimy mnóstwo każdego dnia: wrócimy do pytania o możliwość kontroli wypowiadanych słów. Wątek poszerzymy o kwestię komunikacji międzypłciowej, która czasem nastręcza wielu trudności – pokażemy, skąd te kłopoty i jak im zaradzić. Będzie też przestrzeń na kolejne rozmowy już opublikowane (a dokładniej: na wywiad z Markiem Edelmanem Bóg śpi), na rozmaite filmowe wycieczki, na recenzje nowości wydawniczych.

Rozmowy mniej lub bardziej kontrolowane toczą się także na naszym Facebookowym fanpejdżu. Podrzucamy tam różne fajne, naprawdę fajne rzeczy, które wam polecamy z całego serca i które możecie w każdej chwili skomentować (również polecamy). W maju zaproponujemy wam poza tym kolejną formę kontaktu z tekstami o kulturze – śledźcie fanpejdż, a wszystko stanie się jasne. I rozmawiajcie, dużo rozmawiajcie – nie tylko o kulturze!  


Katarzyna Osior

Absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, zastępczyni redaktor naczelnej portalu, zajmuje się także redakcją i korektą portalowych artykułów. Miała być lekarzem, ale została językoznawcą i uważa, że lepiej nie mogła wybrać. Obserwuje rzeczywistość z wrodzoną dociekliwością w myśl zasady, że ciekawość to pierwszy stopień nie do piekła, lecz do wiedzy. Wiecznie wierzy – w świat, w ludzi, w uczucia, w język, w Słowo.