Temat miesiąca

Temat miesiąca: dymy i opary

Źródło grafiki: Bjorgvin Gudmundsson, www.freepik.com
Postawiliśmy sobie na czerwiec zadanie dosyć ambitne: chcemy złapać nieuchwytne mgiełki, opary, dymy i mgły, a potem ubrać je w słowa. Tylko czy DYMOM I OPAROM można postawić jakiekolwiek granice?
Dla nas jedynym ograniczeniem będzie materia języka, natomiast jeśli chodzi o tematy, to niczego zawężać nie zamierzamy – wręcz przeciwnie, postaramy się o nowe, świeże spojrzenie.

A na co nasz wzrok padnie najpierw? Na procesję Bożego Ciała, która będzie zmierzać dużo dalej niż tylko do kościelnych bram. Wprowadzi nas na pewno w klimat refleksji dotyczącej wszelkiego rodzaju oparów, w których może znaleźć się (dosłownie i w przenośni) każdy z nas – nawet „bezwzględny demistyfikator ideału”, o którym poczytamy więcej w cyklu „Adaptacje&Sensacje”.

Następnie powrócimy do materialnych dymków i oparów, na przykład takich… tytoniowych i innych podobnych. Poszukamy ich w doborowym towarzystwie muzyków. Po artystycznych analizach dymiących substancji psychoaktywnych pozostaniemy przy analizowaniu, a oddalimy się na chwilę od oparów. W maju pisaliśmy o komunikacji międzypłciowej, a teraz więcej uwagi poświęcimy przedstawicielkom płci żeńskiej – poszukamy rzeczy, których kobiety mogą nauczyć się od mężczyzn.

Czeka nas później jeszcze jeden powrót do dymów i oparów. Wejdziemy do świata niedymków komiksowych – niedymków właśnie, bo obiektem naszego zainteresowania stanie się komiks niemy.

A co oprócz tego? Oczywiście moc recenzji i kolejny wywiad – tym razem dotyczący świata mangi i komiksu, o którym rozmawialiśmy z wydawnictwem Okami.

Polecamy się czerwcowo na Z CYKLU, i to wcale nie mgliście, tylko zupełnie konkretnie!


Katarzyna Osior

Absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, zastępczyni redaktor naczelnej portalu, zajmuje się także redakcją i korektą portalowych artykułów. Miała być lekarzem, ale została językoznawcą i uważa, że lepiej nie mogła wybrać. Obserwuje rzeczywistość z wrodzoną dociekliwością w myśl zasady, że ciekawość to pierwszy stopień nie do piekła, lecz do wiedzy. Wiecznie wierzy – w świat, w ludzi, w uczucia, w język, w Słowo.