Czekanie. Recenzja
Wielka historia, wielkie emocje, a jednocześnie dużo prywatności, intymności, uwaga skupiona na jednostce. W ten wyważony sposób Keum Suk Gendry-Kim tworzy komiksowe opowieści.
Mogliśmy się o tym przekonać parę lat temu przy okazji polskiej premiery fenomenalnej Trawy, która opowiada o dziewczynach, najczęściej wywodzących się z biednych, głodujących rodzin w Korei, Chinach i innych krajach Azji, porywanych podczas II wojny światowej przez Japończyków i przymuszanych do pracy seksualnej w domach publicznych.
Czekanie, nowość na polskim rynku, także kieruje uwagę czytelników_czek ku ważnym i bolesnym jednocześnie wydarzeniom z historii Korei. Tym razem chodzi o okupację japońską, wojnę koreańską oraz późniejszy podział kraju na Koreę Północną i Południową. Osobiste doświadczenia matki autorki pozwalają nam poznać losy rodzin, które w uchodźczej zawierusze zostały rozdzielone razem z krajem pilnie strzeżoną granicą i nie dane im było zobaczyć swoich najbliższych przez kilkadziesiąt lat – lub nigdy.
Punktem wyjścia jest obietnica bohaterki dana mamie, że odnajdzie jej pierwszego syna, który wraz z ojcem zagubił się podczas ucieczki młodego małżeństwa (i całej rzeszy ludzi) z północy na południe kraju. To traumatyczne doświadczenie utraty położyło się cieniem na całym życiu kobiety i wciąż wywoływało duże emocje 70 lat później.
Emocje to w ogóle słowo klucz podczas lektury Czekania. Oczywiście sama istota fabuły porusza i wzrusza, wierci mocno w środku człowieka. Uczucia wypływają z kadrów, ale zdecydowanie bez efekciarskiego podkręcania – autorka z wielkim wyczuciem potrafi się niejako wycofać ze swojego dzieła i pozwala w pełni wybrzmieć przekazywanym doświadczeniom, co stanowi pewien paradoks, bo przecież to jej talent oraz umiejętne wykorzystanie sztuki komiksowej objawiają się wtedy w pełnej krasie. Tak czy inaczej – spłakałam się.
Styl rysunków także doskonale idzie w parze z warstwą fabularną. Czarne, szkicowe pociągnięcia tuszem czasem podkreślają delikatność obrazowanych przeżyć wewnętrznych, czasem grubo ciosają trudną rzeczywistość wojenną. Artystka wplata również umiejętnie wizualne metafory i kadry bez słów, które pozwalają wchłonąć atmosferę intymnych sytuacji.
Wielka historia, wielkie emocje, wielki komiks.
autorka: Keum Suk Gendry-Kim
tytuł: Czekanie
przekład: Łukasz Janik
wydawnictwo: Kultura Gniewu
miejsce i data wydania: Warszawa 2024
liczba stron: 244
format: 165 × 235 mm
druk: czarno-biały
oprawa: miękka ze skrzydełkami