KsiążkaPrzeczytaliśmy

The Glass Girl. Recenzja

Nawet nie wiecie, jak bardzo czekałam na nową książkę Kathleen Glasgow. Podczas majowych targów w Warszawie odbyło się spotkanie z autorką i udało mi się zdobyć jej autograf – podpisała mi się w You’d Be Home Now, która jest moją ulubioną powieścią. A przy okazji dostałam fragment najnowszej historii, czyli The Glass Girl. Lato minęło, a finalny egzemplarz w końcu trafił do moich rąk i jak zwykle – porządnie mną wstrząsnął.

Główną bohaterką jest piętnastoletnia Bella. Dziewczyna chodzi do szkoły średniej, pracuje w lokalnej knajpce, pomaga przy opiece nad siedmioletnią siostrą Ricci, spotyka się z przyjaciółkami. I cierpi – niedawno rzucił ją pierwszy chłopak, rodzice się rozwiedli i nadal nie brakuje napięć w rodzinie, a na domiar złego zmarła jej ukochana babcia, jedyna osoba, która naprawdę interesowała się Bellą i przy której nastolatka mogła poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Bohaterka ma jednak tajemnicę: pije. I choć twierdzi, że nie ma problemu z alkoholem, bo przecież każdy pije – rodzice, dziadkowie, nauczyciele, inni uczniowie – a ona w każdej chwili może zrezygnować. Mimo to nie rozstaje się ze swoją butelką spródki (czyli wódki wymieszanej ze sprite’em) – tak na wszelki wypadek. Gdyby znów spotkała swojego byłego chłopaka, gdyby prace domowe okazały się zbyt przytłaczające, gdyby musiała na chwilę wyłączyć natłok wrażeń…

I jak można się domyślić – sprawy w końcu wymykają się spod kontroli, a mały „problem” Belli wychodzi na jaw. Dziewczyna, choć nadal nie przyjmuje do wiadomości uzależnienia, zgadza się na pobyt w ośrodku odwykowym. Głównie dlatego, by uciec od awanturujących się rodziców, którzy przerzucają się odpowiedzialnością i próbują zrzucić winę na to drugie. Na miejscu bohaterka poznaje innych nastolatków, którzy mierzą się z różnymi uzależnieniami. Uczy się życia bez alkoholu, ćwiczy, uczestniczy w terapii i poznaje siebie, swoje lęki oraz potrzeby. Oczywiście nie brakuje ani tragedii, ani chwil słabości. Pobyt w ośrodku nie jest usłany różami ani lekkimi momentami, co nadaje walce Belli wiarygodności. Historie innych nastolatków są poruszające oraz realne, bez trudu można sobie wyobrazić podobne sytuacje w świecie rzeczywistym. Bella w końcu może wrócić do domu, co napawa ją ogromnym lękiem: jak się odnajdzie na nowo w życiu? Co ze szkołą? Jak radzić sobie z ogromem stresu? Co zrobić, gdy ktoś w najbliższej okolicy będzie pić alkohol?

Glasgow ma niesamowity talent ukazywania wyniszczającego smutku oraz samotności. Z niezwykłą łatwością przedstawia destrukcyjne myśli, które z początku nie wydają się jeszcze groźne, ale dzień po dniu sączą truciznę. Ukazuje bolesną codzienność nastolatki oraz jej drogę do nałogu – od niewinnych drinków po ukrywanie butelki z alkoholem „na wszelki wypadek”, problemy z pamięcią, kłamstwa i ciągłe kombinowanie, by prawda nie wyszła na jaw. The Glass Girl to niesamowicie poruszająca powieść, trudna, a jednocześnie wiarygodna, co sprawia, że jej lektura wywołuje ogrom emocji. Historia Belli to droga młodej osoby próbującej odbić się od dna i odzyskać siebie oraz swoje życie.

Narracja pierwszoosobowa daje nam możliwość wglądu w umysł Belli. Z łatwością więc zauważamy, że myśli piętnastolatki przepełnia smutek, tęsknota za zmarłą babcią, potrzeba bycia jednocześnie zauważoną i niewidzialną, by nikt się przez nią nie złościł. Poczucie złudnego bezpieczeństwa oraz spokoju daje jej łyk alkoholu. Bella uważa, że wtedy staje się po prostu fajniejszą osobą, wyluzowaną, taką, którą każdy mógłby w końcu polubić. Autorka jednak nie ma litości dla dziewczyny. Bohaterka traci oparcie, samotność zaczyna ją wyniszczać, dochodzi strach przed porzuceniem przez kolejne osoby, zaburzenia lękowe. Relacje Belli z rodzicami oraz pomiędzy nimi są przygnębiające i szokujące, nastolatka nie może liczyć na wsparcie z ich strony, na chwilę szczerej rozmowy czy po prostu zrozumienie. Rozdarta między sfrustrowaną matką a wiecznie rozdrażnionym ojcem Bella chciałaby być w końcu zauważona, a jednocześnie i tak usuwa się w cień, w którym toczy walkę ze swoimi demonami.

The Glass Girl to przejmująca historia uzależnionej młodej osoby, a także jej pamiętnik i próba konfrontacji z problemami. To opowieść o młodych, dla których nałóg okazał się ucieczką od przygniatającej rzeczywistości – z którą nie są w stanie sobie poradzić – i tym samym pułapką, z której nie potrafią sami się wydostać. Glasgow po raz kolejny tworzy wspaniały, rzeczywisty portret bohaterki, która cierpi z powodu samotności, mierzy się z codziennymi problemami, zanurza się coraz bardziej w alkoholowe otępienie, tęskni za ukochaną babcią, choć dopiero po czasie potrafi przyznać, że była niedoskonała.

The Glass Girl zmusza do refleksji, porusza, sprawia ból, ale daje też nadzieję, pokazuje, że warto prosić o pomoc i choć to niezwykle trudne, to jest możliwość wyjścia z nałogu.

autorka: Kathleen Glasgow

tytuł: The Glass Girl

przekład: Ewa Bobocińska

wydawnictwo: Jaguar

miejsce i data wydania: Warszawa 2024

liczba stron: 440

format: 135 × 200 mm

oprawa: miękka ze skrzydełkami

Polonistka z wykształcenia, skandynawistka w przyszłości. Miłośniczka nauki, jedzenia, filmów oraz seriali. Wielbicielka literatury dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej, a zwłaszcza dystopii. Zakochana w Norwegii i norweskim, ogląda, słucha i czyta wszystko, co powstało w kraju nad fiordami. Darzy miłością pieski i świnki morskie. Redaktor naczelna tego przybytku. Od niedawna udziela się na bookstagramie @mons.reads.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    0 %