Z okazji

Festiwale w czerwcu. Na co warto się wybrać?

Apolonia Cichocka

Subiektywny wybór najciekawszych czerwcowych festiwali. Sprawdź, co będzie się działo. Rozpoczął się sezon letnich festiwali. Polecamy subiektywną szóstkę imprez, na które warto wybrać się w tym miesiącu.

1. Fotofestiwal “Supernatural / Nadprzyrodzone” (Łódź, łódzkie)

Fotofestiwal powstał w 2001 roku jako jedno z pierwszych wydarzeń fotograficznych w Polsce. Dziś Fotofestiwal należy do najważniejszych europejskich przedsięwzięć poświęconych fotografii. Jest przestrzenią do prezentacji różnych form i rodzajów fotografii, forum dyskusji o sztuce i społeczeństwie, motywacją do poszukiwania alternatywnych metod mówienia o fotografii i jej eksponowania.

Tutaj program

W tym roku w ramach obszernych wystaw w programie znajdziemy m.in. 38 wystaw mistrzów światowej fotografii, w tym osiem indywidualnych i jedną grupową. Motywem przewodnim prac będą siły nadprzyrodzone: wspólnoty duchowe, rytuały, zakorzenienie duchowości w kulturze, a także postęp nauki, współczesne duchowe poszukiwania, próby zarejestrowania kontaktu z duchami poprzez tworzenie obrazu oraz rola artysty jako medium i alchemika.

Gdzie: Art_Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3, Łódź

Kiedy: 13-30 czerwca

Cena: 20-40 zł

2. Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival2019 (Lublin, lubelskie)

Wschód Kultury to impreza, która łączy. Projekt od lat organizowany wspólnie przez trzy miasta w Polsce: Lublin, Białystok i Rzeszów. W Lubinie właśnie odbywają się Inne Brzmienia – kilkudniowe, niebiletowane muzyczne wydarzenie, podczas którego znajdziecie inspiracje z każdego zakątka świata.

W trakcie festiwalu mamy okazję poznać niezwykle różnorodny gatunkowo przekrój muzyki świata poprzez udział w warsztatach, koncertach i spotkaniach z artystami. Obok muzycznych odkryć na jednej scenie pojawiają się także artyści światowego formatu.

W tym roku zagrają: Ministry, Alexander Hacke & Danielle de Picciotto, Brain Damage, Dezerter, AK/DK, Wrekmeister Harmonies, Shalosh, We Will Fail, The Herbaliser, Way Station, The Elephants, Stonefromthesky, Lee “Scratch” Perry.

Imprezie będą towarzyszyły panele dyskusyjne, projekcje filmowe i warsztaty dla dzieci.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: www.innebrzmienia.eu

Gdzie: Lublin, Błonia pod Zamkiem

Kiedy: 27-30 czerwca

Cena: impreza bezpłatna

3. Instytut (Garnizon Modlin, Mazowsze)

Garnizon Modlin to unikat na skalę światową – spektakularna forteca położona jest w samym sercu Polski, u zbiegu dwóch rzek: Wisły i Narwi, w bezpośrednim sąsiedztwie malowniczych piaszczystych plaż skrytych pośród lasów oraz zjawiskowych ruin zabytkowego spichlerza. O tę perłę Napoleona i Cara Mikołaja I walczyli Polacy, Francuzi, Rosjanie oraz Niemcy. W czerwcu 2019 roku Twierdza przeżyje kolejne oblężenie – tym razem miłośników elektronicznych brzmień.

W tym roku zagrają m.in.: Ancient Methods, Andy Stott, An On Bast, Antigone, Ben Klock, CRVEL (P.E.A.R.L. & Tensal), Dasha Rush, DJ Bone, Donato Dozzy – premiera w Polsce, Dtekk, Ellen Allien, Gunnar Haslam, ISNT, John Talabot, Kangding Ray, Kovvalsky, Kuba Sojka aka Psi Acoustic, Maceo Plex, Marco Shuttle, Richie Hawtin, RØDHÅD, rraph, Shari Vari, Stephanie Sykes, Tommy Four Seven,  Zadig.

Podobnie jak w zeszłym roku o wyjątkowe doznania wizualne zadbają uznani artyści.

Więcej informacji o imprezie tutaj: www.technoinstytut.pl

Gdzie: Garnizon Modlin

Kiedy: 21-23 czerwca

Cena: 160-300 zł

4. Halfway Festival (Białystok, Podlasie)

Od ośmiu lat Halfway Festival konsekwentnie podąża tą samą ścieżką wytyczoną w połowie drogi. Nieśpiesznie, we własnym rytmie. Hasłem przewodnim imprezy będzie „Muzyka głębi”. Jak piszą organizatorzy: dźwięki pochodzą z wnętrza. Zawsze prawdziwe, nasycone emocjami artystów i uzależniającą głębią. I jak co roku wspólnie będziemy słuchać opowieści z różnych stron świata zamkniętych w muzyce. Tak po prostu, zwyczajnie i naturalnie. Będziemy blisko muzyki, blisko ludzi i blisko różnych emocji. I jak zawsze liczymy, że będziemy przeżywać je wspólnie i pozostaną w nas na długo.

Zagrają m.in.: Foxing, My Brightest Diamond, Julia Holter, Strand of Oaks, tęskno, Gyda Valtysdottir, Oxford Drama, These New Puritans, Karyyn, Alice Phoebe Lou.

Więcej informacji o imprezie znajdziecie tutaj: www.halfwayfestival.com

Gdzie: Białystok (Opera i Filharmonia Podlaska)

Kiedy: 28-30 czerwca

Cena: 150-170 zł

5. Silberberg Festival (Srebrna góra, Dolny Śląsk)

Klub Ciało i kolektyw HeartBeats zapraszają na pierwszą odsłonę festiwalu Silberberg, który odbędzie się 28 i 29 czerwca w największej twierdzy górskiej w Europie. XVIII-wieczna Twierdza Srebrna Góra (niem. Silberberg) położona jest na granicy Gór Sowich i Bardzkich. Z zespołu bastionów rozciąga się widok na całą dolinę, a w środku znajduje się okazały dziedziniec, na którym stanie główna scena festiwalu.

W trakcie trwania imprezy do dyspozycji festiwalowiczów dostępny będzie cały fort wraz z polem namiotowym, gastronomią i strefami chilloutu.

Na scenie zobaczymy m.in.:  AKME, Boston 168, Budakid Karenn (Blawan + Pariah), Nur Jaber, Phase Fatale, Ruede Hagelstein, Seb & Rodrigezz, Sept, Under Black Helmet, Sascha Funke, Aksamit, Masha Romanova.

Gdzie: Srebrna góra

Kiedy: 28-29 czerwca

Cena: 130-200 zł

Las  (Paczyn, Dolny Śląsk)

„Szmaragdem słońce błyska na ciemnej drzew zieleni lub przez konary rzuca ognistych pęk promieni. Po niebie i po lesie, po łąk zielonych łanie,  przejrzyste, zwiewne idzie błękitne zadumanie”.

Przy autentycznej scenerii opisanej przez Tadeusza Przerwę-Tetmajera możecie spędzić piękne chwile, odpoczywając na darmowym polu namiotowym bądź w pobliskiej agroturystyce.

Spodziewajcie się długiej listy artystów, bo impreza trwa aż cztery dni. Już pierwszego dnia imprezy, w czwartek, pojawią się pierwsi headlinerzy. Przy apokaliptycznej scenerii rodem jak z Mad Maxa usłyszycie szeroki wachlarz muzyki elektronicznej. Organizatorzy przygotowali kilka scen tematycznych:

Sun Stage: muzyka 4X4 w przedziale 80-140 bpm, wszelkie odmiany orientali, house’a, techno.

Forest Stage: psytrance.

Bass Tent: drum and bass, jungle, dubstep i dub.

Tree House: mieszanka stylów.

Pełny lineup znajdziecie tutaj

Gdzie: Paczyn

Kiedy: 27 czerwca – 1 lipca

Cena: 200 zł
Festiwalowa mapa Polski na czerwiec:


Apolonia Cichocka

Interesuje mnie kultura. Jej twórcy, ich wytwory i historie, które stoją za ich powstaniem. Lubię sztukę, która zmusza do refleksji i staram się unikać banału. Kiedy spodoba mi się utwór, potrafię zapętlić go na długie tygodnie. Nałogowo kupuję książki, ale rzadko czytam je dwa razy. Dla dobrej wystawy jestem w stanie pojechać na drugi koniec Polski.