Z okazji

Polskie festiwale, które trzeba odwiedzić. Sprawdź, co będzie się działo w sierpniu

Przygotowaliśmy kolejną siódemkę najciekawszych polskich projektów – muzycznych, filmowych, literackich i… świetlnych, dla których w tym miesiącu warto ruszyć się poza miasto. Rezerwujcie terminy!

1.           Project Masow, Dęblin

To już kolejna odsłona Projektu Masow – festiwalu muzyki elektronicznej, który ponownie odbędzie się między 8 a 11 sierpnia w zabytkowych fortyfikacjach Fortu Mierzwiączka w Dęblinie. Inspiracją Projectu Masow 2019 „Patrzymy w przyszłość” jest świat jutra.

Zaproszeni do współpracy nad projektem artyści będą starali się odpowiedzieć na pytanie: „w jakim kierunku zmierza świat?”, odpowiedzi odwiedzający mogą szukać w muzyce, działaniach artystycznych i widowiskowej scenografii inspirowanej kosmosem i klimatem postapokaliptycznym. To połączenie sprawi, że przez cztery festiwalowe dni zupełnie zapomnicie o świecie poza murami twierdzy. 

W trakcie 72 godzin na czterech scenach zobaczymy i usłyszymy ponad 80 artystów z całej Polski. Wystąpią m.in. Adke / Minimal Mix Alan Szmidt, Andres Rejvik, AØND, Bash Panda / Źródło, biscute / We Play Acid. Chester Bednarczyk / Techenko, DeeTall / Secret Sound Society, Damouse / Maneki Inu, Expected Gates, Fragile Music / Secret Sound Society, FVBN, Górny Live by Gooral, Kasia Gościńska, Kasia Reichel, Luke Kozlovsky, MANOID, Mødest / FEUM, Paul Sun, czy Peter Dash.

I to nie wszystko. Oprócz koncertów w murach twierdzy znajdziemy m.in. maping, wystawę grafik, malarstwa, instalacje artystyczne i twórców DIY oraz… obserwatorium astronomiczne.

Dzięki ścisłej współpracy ze Space LAW Naukowe Koło Astronomiczne i Astronautyczne LAW na festiwalu ponownie zagoszczą cztery profesjonalne teleskopy do obserwacji nieba. Znajdziecie je w strefie „Patrzymy w Gwiazdy”. Dla zmęczonych całonocnym ravem czekać będzie strefa chilloutu, a głodnych nakarmią najlepsze foodtrucki.

Czwartek (8.08) jest dniem otwartym dla wszystkich gości. W kolejnych dniach (9-11.08) obowiązywał będzie bilet-cegiełka, którego zakup sfinansuje budowę festiwalu. Bilety dostępne pod linkiem: https://goingapp.pl/evt/2136736/project-masow-2019-patrzymy-w-przyszlosc

Gdzie: Dęblin

Kiedy: 8-11 sierpnia

Karnet dwudniowy: od 25 zł

Więcej o idei i powstaniu festiwalu znajdziecie w rozmowie z Katarzyną Jesion, współorganizatorką imprezy >>>

2.  Festiwal Tchnienia, Baligród

Festiwal Tchnienia to okazja do spotkania: ze sztuką, naturą i drugim człowiekiem. To efekt wspólnej pasji i chęci kolektywnego działania. To także wypadkowa potrzeby świadomego i twórczego nazywania rzeczywistości przy jednoczesnej tęsknocie za tym co nieuchwytne, ulotne i niedopowiedziane. A – jak zapewniają organizatorzy wydarzenia  –   nic nie potrafi tak połączyć skrajnych biegunów jak sztuka. I takie właśnie są Tchnienia.

Wśród bieszczadzkiej zieleni będziemy mieli okazję usłyszeć m.in. jazz, ambient, pop, muzykę elektroniczną, indie, folk, blues, house czy muzykę klasyczną.

Wystąpią artyści z Polski Grecji, Niemiec, Islandii, m.in. Immortal OnionNiklas PaschburgHior ChronikAxel FlóventPola Chobot & Adam BaranAndrzej KarałowJurek PrzeździeckiRunforrestHania Rani i Dobrawa Czocher.

Baligród

Kiedy: 22-24 sierpnia

Bilety: 60-200 zł

Strona wydarzenia https://www.facebook.com/tchnienia

3.            Fest Festival, Chorzów

Fest Festival szturmem wdarł się na polską mapę festiwalową, zdążył ogłosić już wszystkich zaproszonych artystów oraz informację, że wszystkie atrakcje będą przyjazne środowisku. 

23 i 24 sierpnia w jednym z największych miejskich parków w Europie – chorzowskim Parku Śląskim – odbędzie się pierwsza odsłona nowego festiwalu muzycznego, którego lineup jest imponujący. W trakcie dwóch festiwalowych dni, na pięciu niezależnych scenach usłyszymy m.in. Wu-Tang Clan, Little Dragon, Rosin Murphy, Metronomy, Sevdalizę, Vaal, Sokoła, Rat Kru czy Darię Zawiałow.

Organizatorzy zapowiadają, że będzie to festiwal przyjazny środowisku. Przewidzieli m.in. dostęp do darmowej wody, co pomoże nie tylko ugasić pragnienie, lecz także zminimalizować obecność plastiku, zapewniają też, że wszystkie napoje będą podawane w kubkach wielorazowego użytku, a odpady zebrane w trakcie i po festiwalu zostaną poddane recyclingowi.

Impreza odbędzie się pod hasłem „respect music” – ma zachęcić do uczestnictwa w imprezie „bez prądu”. Im mniej zrobionych zdjęć z użyciem flesza i zasłaniania widoku wyciągniętymi w górę telefonami – tym przyjemniej dla pozostałych uczestników imprezy. Cieszcie się muzyką tu i teraz.

Poza koncertami przygotowane zostaną przestrzenie artystyczno-warsztatowe, będzie można wziąć udział w spotkaniach z ekspertami, w ramach których poruszane będą kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska, odbędą się sztuki teatralne i działania związane ze sztukami wizualnymi.

Informacje o biletach i pełny lineup znajdziecie tu: https://www.festfestival.pl/lineup

Gdzie: Chorzów

Kiedy: 23-24 sierpnia

Bilety: od 100 zł

4. Bella Skyway, Toruń

Już 20 sierpnia w Toruniu ruszy 11. odsłona niezwykłego festiwalu światła Bella Skyway. Jeśli jeszcze go nie znacie, koniecznie musicie wpisać go na festiwalową mapę. Skyway to kilkanaście zjawiskowych instalacji i mappingów 3D, które będziemy mogli oglądać w trakcie pięciu dni w kilku miejskich lokalizacjach. W Toruniu pojawią się polscy i zagraniczni twórcy, którzy w tym roku zapraszają nas na… podróż w kosmos.

Hasło przewodnie tegorocznych prac zostało zainspirowane pięćdziesiątą rocznicą lądowania człowieka na Księżycu, mierzyć będzie się z nieustannym pragnieniem człowieka do poznawania tego co nowe i co na pozór nieosiągalne. 

W ramach festiwalu zobaczymy m.in. przygotowaną przez Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus projekcję, którą będziemy mogli oglądać w 360 stopniach w sferycznym namiocie projekcyjnym

Pojawi się sekcja „Chinatown”, po przejściu przez charakterystyczną bramę zobaczymy m.in. tradycyjne chińskie lampiony, będziemy mieli okazję przejść przez ogród Bonsai, zobaczyć rozświetlone kwiaty lotosu i spróbować najlepszej azjatyckiej kuchni. Skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w okolicy Hotelu Bulwar będzie idealnym miejscem, aby obejrzeć „Światło Wisły”, kolejną instalację podczas 11. Bella Skyway Festival.

Więcej informacji na temat artystów i instalacji znajdziecie na stronie Bella Skyway: http://www.bellaskyway.pl/360/

Gdzie: Toruń

Kiedy: 20-25 sierpnia

Bilety: wejście darmowe

5. Soundrive, Gdańsk 

Ogromne, postindustrialne hale, w których składowane są prefabrykaty do budowy statków, ulokowane między stoczniowymi dokami, żurawiami – to przestrzenie klubu B90, który po raz kolejny otwiera swoje podwoje dla artystów gdańskiego festiwalu Soundrive. 

W tych unikalnych postindustrialnych przestrzeniach na czterech scenach usłyszymy najlepszą selekcję muzyki alternatywnej, jaką tego lata będziemy mogli usłyszeć w Trójmieście. Tegoroczna odsłona festiwalu obędzie się 16 i 17 sierpnia na terenie Stoczni Gdańskiej. 

Zagrają:  (16.08) Bass Astral x Igo, Kero Kero Bonito, Free Games For May P.Unity, Puma Blue, Dengue Dengue Dengue, Kwiat Jabłoni, ROSK, EarthGang, Ziela, Dorian Electra. 

(17.08) TOMM¥ €A$H, Let’s Eat Grandma, 혁오 HYUKOH, Adi Nowak, Conner Youngblood, Whispering Sons, DJ Seinfeld, Joulie Fox, PYŁ, Crack Cloud, Mùlk. 

Gdzie: Gdańsk

Kiedy: 16-17 sierpnia

Bilety: 99-149 zł

Strona wydarzenia: https://bilety.soundrivefestival.com/pl/?fbclid=IwAR3n59v_2QdQEQ31xdHJN4YKrFFYjgRxoe-lYT12S1sYwOogFqpGj7eaaD4

6. Miedzianka Fest

Wszystko zaczęło się od ciekawości. Miasteczko, które przestało istnieć, odżyło dzięki słowu. I właśnie temu ostatniemu poświęcony jest ten sierpniowy festiwal. Już po raz trzeci w kilku lokalizacjach (między browarem, mieszczącym klub festiwalowy, a kościołem, miejscem spotkań literackich) niedaleko Janowic Wielkich odbędą się spotkania z autorami, którym przewodził będzie reportażysta, autor książki, od której wszystko się zaczęło, Filip Springer. 

Miedzianka Fest to spotkania z wybitnymi reporterkami i reporterami, spektakle non fiction, joga, warsztaty, spacery „ulicami” nieistniejącego miasteczka i rozmowy o książkach. W tym roku na gości czeka nowość – cykl podkastowy „Mówi Miedzianka”, w którym znajdziemy m.in. rozmowy z Olgą Wiechnik, Małgorzatą Rejmer czy Mariuszem Szczygłem.

Hasłem tegorocznej edycji jest BYŁO-NIE-BYŁO – twórcy dyskutować będą o granicy pomiędzy rzeczywistością a fikcją w świecie reportażu. Warto zajrzeć na stronę wydarzenia, na której znajdziecie szczegółowe informacje, jak trafić do Miedzianki. Więcej informacji tu: http://miedziankafest.pl/

Gdzie: Miedzianka, Janowice Wielkie (Sudety) 

Kiedy: 23-25 sierpnia

Bilety: wstęp na wszystkie wydarzenia i spotkania jest otwarty, na wieczorne spektakle (piątkowy oraz sobotni) obowiązują bilety. 

7. Salt Wave Festival, Hel

Organizatorzy pierwszej odsłony najbardziej wysuniętego na północ Polski festiwalu muzycznego  zapraszają na dwa dni pełne wyselekcjonowanej muzyki. W akompaniamencie szumu fal Bałtyku i złotego piasku pod stopami usłyszymy The Cinematic Orchestra, Fisz Emade Tworzywo, Jacob Banks, PRO8L3M, The Dumplings, BOKKA, Kamp!, WhoMadeWho, Rosalie., EABS, Kasia Lins, Kroki, Skarby, Oscar Jerome, AGIM, Flirtini. 

Jak mówią organizatorzy –festiwal powstał z myślą o tych, których przerażają festiwalowe tłumy. Tu można się zatrzymać, całymi dniami spacerować po plaży, przesiadywać przy ognisku, leżeć w hamaku albo surfować, pływać na kajcie, windzie czy wake’u i jednocześnie zatopić się w muzyce. 

Impreza odbędzie się na niewielkim lotnisku nieopodal Jastarni, kilkanaście kilometrów od najpopularniejszych punktów półwyspu. Organizatorzy zapewniają dwie sceny, strefę gastronomiczną z foodtruckami oraz strefę fashion, otoczone z jednej strony zatoką, a z drugiej lasem i Bałtykiem. 

Więcej informacji na: https://saltwave.pl

Gdzie: Jastarnia

Kiedy: 23-24 sierpnia

Karnet dwudniowy: 169 zł

Interesuje mnie kultura. Jej twórcy, ich wytwory i historie, które stoją za ich powstaniem. Lubię sztukę, która zmusza do refleksji i staram się unikać banału. Kiedy spodoba mi się utwór, potrafię zapętlić go na długie tygodnie. Nałogowo kupuję książki, ale rzadko czytam je dwa razy. Dla dobrej wystawy jestem w stanie pojechać na drugi koniec Polski.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    0 %