PrzeczytaliśmyRecenzje

Temat miesiąca: bunt

Słońce, góry, morze. Jasno, ciepło, pogodnie. Radośnie, spokojnie. Sielsko, anielsko. Albo wręcz przeciwnie: ekscytująco, niespodziewanie, dynamicznie. Cudownie! Przeciwko czemu tu się buntować? Ha, a my kilka takich rzeczy w sierpniu znajdziemy!
Po pierwsze – bunt jako czyn zbrojny. Przeczytacie o tym, co nam tak naprawdę zostało z Powstania Warszawskiego. W jaki sposób dzisiaj widzimy ten bunt? Czy obrazu przypadkiem nie zaciera nam taśmowa produkcja powstańczych gadżetów?

Po drugie – bunt w popkulturze. Czy to wdzięczny motyw? W jaki sposób się go interpretuje, ujmuje, modyfikuje? Będą seriale, będą filmy, będą książki… Pełna różnorodność!

Po trzecie – bunt w sztuce. Jak się buntują artyści? Co to znaczy, że sztuka jest nośnikiem buntu? I jak wygląda bunt przeciwko sztuce? Przyjrzymy się rozmaitym wytworom sztuki audiowizualnej.

Po czwarte – bunt nasz powszedni. Pozastanawiamy się trochę nad tym, jak tu żyć dzisiaj na świecie i się (nie) buntować. Czy coś nas jeszcze łączy z buntem mas?

A prócz buntu – nasze stałe punkty programu: komiksowa „Kultura w dymkach” (tym razem w japońskiej odsłonie), literacka fantastyka (zagości u nas Ursula Le Guin), zjawy rodem z kulturnatywnego bestiariusza, filmowo-taneczna Muza i świeżutkie recenzje wybornych książek na lato!

Absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, zastępczyni redaktor naczelnej portalu, zajmuje się także redakcją i korektą portalowych artykułów. Miała być lekarzem, ale została językoznawcą i uważa, że lepiej nie mogła wybrać. Obserwuje rzeczywistość z wrodzoną dociekliwością w myśl zasady, że ciekawość to pierwszy stopień nie do piekła, lecz do wiedzy. Wiecznie wierzy – w świat, w ludzi, w uczucia, w język, w Słowo.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    0 %