Wśród dryfujących odłamków rzeczywistości i fikcji
Te dwie płaszczyzny – realistyczna i fantastyczna – zbiegają się w tajemniczym korytarzu z mnóstwem drzwi. Spotkać tam można pana przy biureczku, który rozsyła zdezorientowanych wojowników do alternatywnego uniwersum. W ten sposób w kraju elfów wylądowali między innymi: Toyohisa Shimazu, Grigorij Rasputin, Scypion Afrykański, Joanna d’Arc czy Adolf Hitler. W dużym skrócie – niektórzy z nich, nazywani przez tubylców „odpadami”, obrali sobie za cel zniszczenie całego tamtego miejsca, natomiast inni to „drifterzy”, starający się opanować chaos wywołany przez obywateli z ich świata.
Historyczno-fikcjonalne poplątanie sprawiło, że autor z powodzeniem mógł wykreować relacje między bohaterami, którzy znacznie różnią się pod względem kulturowym, obyczajowym i językowym. Hirano skorzystał z tej szansy, chociaż jej olbrzymi potencjał nie został do końca wyczerpany (przynajmniej na razie). Mogło na to po prostu nie być dobrego miejsca i czasu, ponieważ pierwszy tom mocno napakowano akcją – co zresztą bardzo korzystnie wpływa na odbiór mangi, bo wciąga odbiorcę w wir przygody. Drugi tom natomiast trochę zwalnia tempo, co pozwala lepiej poznać charaktery i motywacje protagonistów.
Całość sprawnie współgra z warstwą graficzną komiksu – rysunki są proste i czytelne w bardziej statycznych momentach fabuły, a wykonane z rozmachem, wykraczające poza kadry, gdy wymaga tego na przykład dynamiczny charakter bitwy. Nieco zgrzytają momenty komiczne, które wprowadzają do serii kreskę stereotypowo kojarzącą się z „tymi głupimi japońskimi bajkami”, chociaż rzeczywiście robią swoją robotę i po prostu śmieszą, co stanowi pożądany comic relief dla czasami patetycznej, a często intensywnej akcji.
Jeśli zawsze chcieliście wiedzieć, jak na polu bitwy spisuje się Anastazja Nikołajewna Romanowa, jeśli ciekawi Was wynik starcia samolotu myśliwskiego ze smokiem, jeśli przebieracie nogami na myśl o mieszance historii z fantastyką, a przede wszystkim jeśli pragniecie zanurzyć się w ciekawej intrydze, to w serii „Drifters” znajdziecie odpowiedzi na wszystkie czytelnicze pytania.
tytuł: seria „Drifters”, tom 1 i 2
przekład: Paweł Dybała
wydawnictwo: J.P.Fantastica
miejsce i data wydania: Mierzyn 2016
liczba stron: 220 (tom 1), 224 (tom 2)
format: 120 × 170 mm
druk: czarno-biały
oprawa: miękka w obwolucie