40. FF w Gdyni: Krótka lista krótkiego metrażu
KONKURS MŁODEGO KINA
Dzień babci (reż. Miłosz Sakowski; Gdyńska Szkoła Filmowa)
Gwiazdorski popis Anny Dymnej, która wprost znakomicie czuje się w roli starszej kobiety stojącej wobec groźby eksmisji. Aby zapobiec wyrzuceniu z mieszkania, nakłania przypadkowego chłopaka z blokowisk do udawania jej wnuczka. Gwarantujemy, że seansowi filmu towarzyszyć będą nieustanne wybuchy śmiechu. To trzeba koniecznie zobaczyć – mamy do czynienia z rzadkim przypadkiem komediodramatu!
Czułość (reż. Emilia Zielonka, Gdyńska Szkoła Filmowa)
Dwoje młodych ludzi zamyka się w hotelowym pokoju. Oszczędne kadry: detale, zbliżenia, delikatny dotyk i szept. Odważny i wstrząsający film o aborcji. Niczego nie musimy widzieć, wystarczy, że tam jesteśmy.
To, czego chcę (reż. Damian Kocur, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego)
…nie zawsze jest dla
mnie dobre. Obraz o różnicy miedzy pragnieniem a potrzebą. Nastoletnia matka
marzy o ślubie z piłkarzem i ucieka przed brutalnym ojcem swojego synka, a upośledzony
chłopak bez przyszłości domaga się życia ponad dyktatem drużyn piłkarskich
Śląska ogarniętego biedą.
KONKURS FABULARNYCH FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
Jeśli czytasz te słowa (reż. Tomasz Suski)
Prosta, a przez to autentycznie poruszająca opowieść o człowieku, który nie może pogodzić się z końcem II wojny światowej: zagubiony we współczesnej rzeczywistości, desperacko trzyma się przeszłości. Pozorna oczywistość fabuły oraz specyficzna aranżacja fragmentów z offu sprawiają ponadto, że jest to historia pozostająca z widzem na dłużej.
Circus Maximus (reż. Bartek Kulas)
W 2010 roku Kulas zrobił animowane Millhaven w klimatach grozy. Circus Maximus stanowi pierwsze aktorskie dzieło tego twórcy, pełne muzyki, baśniowego czaru i nienachalnej metaforyki. Film, choć niespecjalnie odkrywczy, porusza smutnym zakończeniem i zachwyca wizualnie. Wśród obsady szczególnie wyróżnia się Marta Mazurek jako niepełnosprawna dziewczynka oraz Dariusz Basiński z kabaretu Mumio w roli klauna. Można odpłynąć.
Paryżanka (reż. Stefan Łazarski)
Naiwna nastolatka, która pragnie zostać modelką, przyjeżdża do Paryża. Odbiera ją czarnoskóry kierowca, który w schowku samochodu trzyma paralizator. A może jest inaczej? Film gra na oczekiwaniach widza i dobitnie udowadnia, że pozory bardzo mylą.
Dół (reż. Leszek Molski)
Pracowniczka korporacji, czyli ważna kobieta (Aleksandra Popławska), podczas popołudniowego joggingu wpada do dołu pod blokiem. Tam zmieniają się jej priorytety. Odcięta od cywilizacji, rozpoczyna groteskową walkę o przetrwanie.
Basen (reż. Krzysztof Pawłowski)
Wiek średni jest trudny dla mężczyzny. Lęk przed wykluczeniem z życiowej gry i poczucie nieustannego ataku ze strony młodych wilków rodzą bolesną frustrację. Sugestywny obraz walki z przemijaniem i własną słabością. Pierwsze skrzypce gra Adam Woronowicz, a towarzyszy mu Agnieszka Grochowska.