Lwy salonowe

39. Festiwal Filmowy w Gdyni – dzień piąty

Mamy stale oko na kulturę i bacznie śledzimy ważne wydarzenia kulturalne. Nasza redakcyjna ekipa zawitała tym razem na Festiwal Filmowy w Gdyni i codziennie będzie raczyła Was relacjami z tego wspaniałego święta kina!

Dzień piąty obfitował we wrażenia filmowe – Paweł i Antoni obejrzeli aż cztery konkursowe filmy. Poniżej opowiadają, czy było warto.

Paweł Gładysz: Dzisiaj dowiedziałem się, że „w życiu można roznosić nie tylko kiłę, ale również płomień”. Ten niezwykle inspirujący cytat pochodzi z filmu z sekcji Inne spojrzenie zatytułowanego Polskie gówno.

Antoni Kaja: Wyjątkowo inspirujący ten tytuł.

P.G.: No wyjątkowo. W ogóle jestem bardzo zaskoczony, bo nie spodziewałem się po takiej nazwie dobrego kina, a okazuje się, że Tymon Tymański i wielu innych ludzi, między innymi Grzegorz Halama ze wsparciem Wojciecha Smarzowskiego, potrafią zmontować film, w którym panowie wygłupiają się, a który jednocześnie stanowi musicalowy paradokument- manifest dotyczący polskiego rynku muzycznego  i tego, że nie każdy artysta potrafi się w tym świecie odnaleźć. Film zrealizowany z przymrużeniem oka, z dowcipem brudnym, momentami rynsztokowym, ale mimo wszystko niezwykle dojrzałym, z dosyć gorzkim i troskliwym spojrzeniem na współczesną polską muzykę,na media i na odpowiedzialność zbiorową, naszą – odbiorców.To była pierwsza produkcja. Dzisiaj widzieliśmy łącznie aż cztery. Drugi film z Innych spojrzeń, czyli Małe stłuczki, zobaczyliśmy już razem.

A.K.: Niezwykle ciekawy początek, naprawdę fajne napisy początkowe, które zrobiły na mnie spore wrażenie.

P.G.: Jakie kreatywne!

A.K.: Wyjątkowo!

P.G.: Przedmioty usuwane ze swoich miejsc…

A.K.: …a za nimi ukryte nazwiska twórców i obsady.

P.G.: Pomysł jest bardzo spójny estetycznie i dlatego jako widz miałem duży problem z oceną tego filmu. Dysponujemy pięciostopniową skalą. Jaką przyznałeś ocenę?

A.K.: Pięć, ponieważ otrzymaliśmy film poetycki, niesztampowy. Jak już powiedziałem, to było kino z innego świata, zupełnie nowe, nietypowe, a ja bardzo coś takiego cenię. Już nawet nie wspomnę o tym, że aktorstwo tam pokazane należy uznać za intrygujące.

P.G.: Chyba się ze mną zgodzisz, że jest to film o drobiazgach, składa się z detali. I też tak naprawdę wszystko, co oglądamy na ekranie, albo w zasadzie się nie wydarzyło, albo wydarzyło się w dużym dystansie. Mówi się tam o relacjach interpersonalnych, o tym, co jest między ludźmi możliwe, a co nie. Bohaterowie tłuką się o siebie. W tym filmie ich pragnienia są niemożliwe do zrealizowania – z różnych powodów, czasem absurdalnych. Poczucie humoru ten obraz ma bardzo specyficzne. Myślę, że spodoba się większości widzów.

A.K.: Momentami czuć wręcz groteskę!

P.G.: Ale taką ujmowaną w kategorie filozoficzne – każdy z nas mógłby przyjąć taki światopogląd jak bohaterowie i w taki sposób się zachowywać. Mam wrażenie, że zanim oni cokolwiek zrobią, mówią sobie: bo niby dlaczego nie?

A.K.: Ich refleksje były interesujące.

P.G.: Oderwane od przeciętnego schematu myślenia. Dziwni ludzie.

A.K.: Szły w diametralnie innym kierunku i pokazywały zupełnie nową perspektywę. Odświeżający nurt w naszym rodzimym kinie!

P.G.: Tak, właściwie to zostały podważone takie podstawowe dogmaty życia społecznego. Bo niby dlaczego kolega nie miałby zapytać rodziców swojej koleżanki, których dopiero co poznał, czy przypadkiem nikt jej nie molestował w dzieciństwie, skoro ona tak unika kontaktu fizycznego? I dlaczego ci rodzice nie mieliby spokojnie odpowiedzieć na to pytanie?A.K.: Kolejna propozycja to Onirica – Psie pole. Tytułu nadal nie potrafię rozszyfrować, wiem tylko tyle, że z pewnością był to film oniryczny. Mnie osobiście potężnie ten obraz rozczarował.

P.G.: Mnie też.

A.K.: Rozczarował, a momentami wręcz zniesmaczał.

P.G.: A czemu?

A.K.: Zniesmaczał natłokiem, tym, że reżyser chyba chciał za dużo.

P.G.: Ja nie lubię filmów, które obciążają widza nadmiarem symbolizmu. Ten film się na symbolach opiera.

A.K.: Jest napchany symbolami.

P.G.: I trudną filozofią, chociaż jasno przedstawioną.

A.K.: Ale to już nachalne wręcz.

P.G.: Wizualnie jednak obraz bardzo zaskakuje.

A.K.: Wizualnie tak.

P.G.: Swoją drogą, myślę, że po raz pierwszy w tym roku (i w porównaniu z rokiem ubiegłym) mamy do czynienia z filmem, który rewelacyjnie radzi sobie z efektami specjalnymi i wprowadza obrazowanie komputerowe.

A.K.: Szczególnie poświadcza to scena w supermarkecie.

P.G.: Obraz zrealizowano pięknie, teatralnie. Film ma fantastyczną muzykę, opiera się na mocnej literaturze. Mimo to jest ciężki. Nie zrozumiałem go do końca na pewno, przyznaję się bez bicia.

A.K.: Ja również.

P.G.: Gdybym miał go streścić, to powiedziałbym, że jest to opowieść o pokonywaniu własnego piekła, o żałobie.

A.K.: O beznadziei.

P.G.: Beznadziei? Raczej bezsilności w obliczu tragedii. O tym, jak każdy z nas radzi sobie z wewnętrznym, prywatnym piekłem, w wyniku którego rozpadają się sensy i zmieniają kategorie pojmowania rzeczywistości, a nawet zmienia się samoświadomość. O tym, jak człowiek poszukuje nadziei, która poprowadzi go przez cały proces tak, jak Wergiliusz poprowadził Dantego: z piekła przez czyściec do nieba, gdzie wreszcie osiąga się spokój. Chociaż to też w tym filmie nie wygląda na takie znowu jasne.

A.K.: Z pewnością Onirica to dziwny twór.

P.G.: No i nie podobał nam się przedłużony wątek Smoleńska. Bo powrócił.

A.K.: Bo mam wrażenie, że był jedną z przyczyn uzyskania przez ten film festiwalowej nominacji. Nie podoba mi się takie podejście do sprawy.

P.G.: A wiesz, że to zahacza o teorię spiskową?

A.K.: Patrz, jaka ironia! Podoba mi się to, że do tego tematu już się wraca i stosuje się go w kinie…

P.G.: … już nie jako epopeję, a jako wydarzenie.

A.K.: Tak! Ale wolałbym, żeby to się odbywało w inny sposób.

P.G.: Tragedia smoleńska wprowadziła ludzi w oniryczny marazm – patrz problem głównego bohatera, którego potwory są jednak dużo bardziej osobiste. Z kolei moja teoria na pojawienie się tego filmu w konkursie głównym wygląda mniej więcej tak, że to wycinek kina bardziej artystycznego, bardziej niezależnego i niestety też, moim zdaniem, skierowanego do bardzo wąskiej grupy odbiorców. Nie wiem, czy Wam się spodoba, musicie go wypróbować na własnej skórze.Ostatni film, który dzisiaj widzieliśmy, właściwie wszechobecnie króluje już w mediach, bo dużo się mówi o roli Tomasza Kota.

A.K.: Tak, jako Zbigniewa Religi.

P.G.: Poradził sobie rewelacyjnie.

A.K.: Oj, wyśmienicie. Najmocniejszy punkt tego filmu.

P.G.: Fabułę skonstruowano wokół transplantacji serca, których podejmował się Religa i które świetnie wpisano w konstrukcję scenariusza.

A.K.: Nie jest to film stricte medyczny i to jego zaleta.

P.G.: To film o bohaterze, który pokonuje kolejne przeszkody, słabości i skazy w drodze do celu, który wcale nie zakrawa na oczywisty do osiągnięcia.

A.K.: Zresztą ukazano go nawet jako człowieka ambiwalentnego moralnie, biorąc pod uwagę wszystkie wątpliwości ukazane w filmie.

P.G.: Tak, można Religi nie lubić i podważać jego decyzje.

A.K.: On przede wszystkim nie jest jakimś herosem medycyny, tylko zwyczajnym człowiekiem.

P.G.: Czyli tytuł staje się przewrotny.

A.K.: Dokładnie tak.

P.G.: Świetny film biograficzny, ma dobrą dynamikę i rewelacyjny humor.

A.K.: Ale nie jest to obraz wybitny.

P.G.: No nie jest. W tym miejscu chciałbym jeszcze wspomnieć o Jacku Strongu, jego trzeba tutaj połączyć z Bogami, bo również tam przedstawiono fabularyzowaną wizję wybranego momentu z życia autentycznej postaci. Bogowie wiodą nad Jackiem Strongiem prym, bo nie nadinterpretują informacji. To dwa bardzo różne filmy, natomiast po ich obejrzeniu możemy być dumni nie tylko z polskiego kina, lecz także z naszych bohaterów, którzy bynajmniej nie walczyli szabelką, tylko chociażby skalpelem na sali operacyjnej. Bywają cisi i dysponują tylko prostym komunikatorem, własną odwagą i kodeksem moralnym. Są zdani sami na siebie i przez lata nie było o nich nic słychać.Jutro oglądamy dalej. Poznamy również laureata nagrody głównej 39. Festiwalu – Złotych Lwów, w tym roku w nowym kształcie.

Doktorant na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, anglista i tłumacz. Uważa, że najważniejsze są drobiazgi oraz że dzień bez kubka zielonej herbaty to dzień stracony.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    0 %