5 podcastów o ekologii
Od jakiegoś czasu obserwuję rozwój sfery podcastowej w Polsce. Sama tę formę odkryłam ponad 2 lata temu i nie wyobrażam sobie bez niej dnia. To doskonały pomysł, by poszerzyć wiedzę w różnych dziedzinach, przyswoić pewne informacje w lekki sposób, wysłuchać inspirującej rozmowy lub po prostu spędzić miło wolny czas. Dziś, by przybliżyć zagadnienie ekologicznego stylu życia, wybrałam dla Was 5 podcastów o tej tematyce.
Muda Talks
Prowadzące Martyna Sztaba i Anna Pięta tworzą fenomenalny duet. Muda Talks (z jap. muda to bezużyteczny nadmiar i marnotrawstwo) są przestrzenią, w której prowadzące rozmawiają z mniej lub bardziej znanymi gośćmi, takimi jak Filip Springer, Dobrosława Gogłoza, Kacper Pobłocki czy Jan Mencel. Tematy rozmów dotyczą szeroko pojętej ekologii, zrównoważonego rozwoju, życia zgodnie z zasadami zero/less waste oraz rozwiązań, jakie możemy wprowadzić, by poprawić stan naszej planety.
Jadłonomia nadaje
Marta Dymek, prowadząca najpopularniejszy blog o kuchni roślinnej, rozmawia z zaproszonymi gośćmi o tym, jaki wpływ na naszą planetę wywiera jedzenie mięsa, jak efektywnie pomagać i tworzyć lepszą rzeczywistość. Autorka podkreśla, że kuchnia roślinna nie uratuje Ziemi – wszystko jest w naszych rękach. To nasze codzienne wybory, zainteresowanie ekologią i wrażliwość na zwierzęta mają realne przełożenie na to, jak kształtuje się świat.
Zielony Podcast
Członek Rady Krajowej Partii Zieloni, Krzysiek Rzyman, w Zielonym Podcaście szerzy wiedzę dotyczącą nieuchronnie zbliżającej się katastrofy klimatycznej. Wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawia na temat problemów, z którymi mierzą się Polska i cały świat. Zastanawia się, w jaki sposób nowe technologie mogą nam pomóc, by ten kryzys zażegnać, oraz jakie rozwiązania są niezbędne, by poprawić stan Ziemi.
Jest zielono
To pierwszy w Polsce podcast o tematyce ekologicznej, powstały z inicjatywy Agnieszki Zdunek. Na Jest zielono autorka szerzy treści dotyczące zero waste, zielonego stylu życia i ograniczania konsumpcji. Praktyczne porady, które każdy z nas może wprowadzić w życie, przeplatają się z wypowiedziami ciekawych rozmówców – to prawdziwa kopalnia inspiracji!
Raport z przyszłości. Jak uratować naszą planetę?
Podcast, będący kooperacją Audioteki i fundacji Greenpeace Polska, powstał, by uświadomić ludziom, w jakim stanie jest Ziemia, co jej najbardziej szkodzi i co możemy zrobić, by za kilkadziesiąt lat nie stała się jałowym tworem. Marek Józefiak z Greenpeace rozmawia z ekspertami o wyzwaniach, z którymi będziemy musieli się zmierzyć, by uratować naszą planetę.
Poza ekologicznymi podcastami polecamy także inne nasze teksty w tej tematyce. Magda zrecenzowała reportaż o topniejących lodowcach i ich powiązaniu z ociepleniem klimatu. Michał pisał o książce, która zwraca uwagę na niesprawiedliwość relacji człowiek-zwierzę. Natomiast Apolonia porozmawiała z kuratorami wystawy inspirowanej ruchem zero waste.
[…] dla Was więcej inspiracji ekologicznych. Roksana przygotowała listę pięciu podcastów o ekologii, Magda zrecenzowała książkę Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu, natomiast […]