KsiążkaLiteracki zakątek

Było piekło, teraz będzie niebo. Irena Morawska

Autorka: Irena Morawska
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
Seria: Faktyczny Dom Kultury
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 166
ISBN: 978-83-938112-4-3
Okładka: Miękka ze skrzydełkami


OPIS:
Co to jest słuch reporterski?
Ja wyobrażam to sobie w ten sposób – jest to zdolność do wyjścia z własnej skóry do utożsamienia się z rozmówcami i do wtopienia w ich sytuację. Zdolność do tego, by przy tym utożsamieniu zachować instynkt samozachowawczy – nie dać się nikomu oszukać. A na koniec zdolność wrócenia do siebie i przekazania innym tego, co się poznało, kiedy się żyło tym innym życiem.
Reportaże Ireny Morawskiej zaświadczają o tym, że ma ona słuch absolutny. Rzadko się zdarza, by reportaż tak wyraźnie przenosił nas w świat opisywany. Reporter o słuchu absolutnym dzieli się nim z nami. Czytelnicy jego tekstów, przynajmniej przez jakiś czas, lepiej słyszą i widzą.
Ze wstępu Małgorzaty Szejnert.

Moja opinia:
Wspaniały zbiór nieżyjącej już niestety dziennikarki i pisarki Ireny Morawskiej. Świetny dokument z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, kiedy w Polsce postpeerelowskiej zaczęły pojawiać się zalążki kapitalizmu, do którego ówczesne społeczeństwo nie było zupełnie przygotowane. Reportaże czyta się niczym prawdziwe powieści – z zainteresowaniem i autentycznym zaangażowaniem, bowiem zostały napisane w taki sposób, że wyraźnie czuć ducha tamtej epoki – historie zwykłych ludzi, ich tragedie i radości, próby odnalezienia się w nowej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości ukazane zostały przez autorkę z prawdziwym smakiem i wyczuciem.
Niesamowite doświadczenie, nie tylko lekturowe, ale także, a być może – przede wszystkim – poznawcze, zwłaszcza dla kogoś, kto – tak, jak ja – PRL zna tylko z lekcji historii lub opowiadań rodziców i dziadków. Ciekawa lektura, którą polecam każdemu zainteresowanemu polską szkołą reportażu; prawdziwymi, ludzkimi historiami – opisanymi z humorem, z pewną dozą ironii oraz z należytym szacunkiem i oddaniem głosu tym, którzy przez wiele lat go nie mieli. Oraz po prostu – czytelnikowi chcącemu rozpocząć lekturową przygodę z tym właśnie gatunkiem. Reportaże Morawskiej to prawdziwy dokument epoki podany w prostej, ale jakże interesującej i poruszającej formie!


Anna Figiel
Listopad 2023

Studentka poznańskiej polonistyki, miłośniczka rocka, dobrych książek i ciekawych filmów. Samotniczka, dla której największą frajdą jest zakopanie się wieczorem w łóżku przy angażującym serialu, układanie puzzli oraz rozmowy o poezji. Cicha dusza, próbująca odkryć wiele tajemnic (nie tylko literackich!). Fanka musicali oraz opery. Według niej muzyka, literatura i filmy sprawiają, że świat jest kompletny i bogaty w kolory, których na co dzień brakuje. Z zaangażowaniem śledzi rynek literacki w Polsce, nie tylko z racji badań naukowych, lecz także z własnego zainteresowania.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    0 %