Przeczytaliśmy

My z nich wszyscy. O „Serialach” Katarzyny Czajki-Kominiarczuk

Seriale łączą ludzi. Niemal wszyscy je oglądamy, więc dostarczają tematów do rozmów przy rodzinnym obiedzie, podczas spotkania ze znajomymi czy w firmowej kuchni (albo przed przejściem do biznesów na wideokonferencji). Niemal wszyscy je oglądamy, ale na pewno nie wszyscy z automatu jesteśmy specjalistami – tyle że teraz można to łatwo zmienić.

Kim są showrunnerzy? Jak platformy streamingowe wpływają na tworzenie i odbieranie seriali? Skąd wziął się pomysł na serialowe antologie? Dlaczego twórcy wykorzystują formułę bottle episode? Czemu z takim zaangażowaniem śledzimy poczynania antybohaterów? Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka bloga Zwierz Popkulturalny, w swojej nowej książce Seriale. Do następnego odcinka zabiera nas w świat telewizyjnych produkcji, które obserwujemy z niesłabnącą namiętnością. Tym razem jednak wycieczka skupia się na innych punktach z przewodnika niż rozwikływanie przed ekranem kryminalnych zagadek czy odhaczanie kolejnych wpadek komediowych postaci.

Jeśli nie wystarcza ci zwykłe wgapianie się w telewizor czy komputer, jeśli intrygują cię mechanizmy rządzące stacjami i platformami, relacjami między twórcami, gatunkami, kliszami czy schematami, ta książka przynosi odpowiedzi na wiele pytań. Autorka podzieliła publikację na pięć części tematycznych. Pierwsza omawia role osób odpowiedzialnych za ostateczny kształt serialu, czyli showrunnerów, scenarzystów i aktorów. Dalej mamy rozdział poświęcony platformom streamingowym: algorytmowi Netflixa, binge-watchingowi, zmianom w formule seriali czy kasowaniu produkcji. Kolejne części skupiają się na gatunkach, odcinkach specjalnych oraz typach bohaterów. W gratisie dostajemy jeszcze aneks ze słowniczkiem i listami seriali – top 10 × 8 różnych gatunków (to tak dla inspiracji, gdyby ktoś miał za mało tytułów do obejrzenia…).

Z częścią opisanych zjawisk czy terminów już byłam zaznajomiona, część to dla mnie zupełna nowość. Nie wiedziałam na przykład, skąd się wziął śmiech z puszki, jaka jest różnica między telenowelą a operą mydlaną czy co wymyślają scenarzyści, żeby zmieścić się w budżecie. Zresztą nawet jeśli mieliśmy do czynienia z danym tematem, książka pomaga uporządkować laickie przeczucia, poznać profesjonalne terminy czy umiejscowić pewne trendy w kontekście historycznym i społecznym.

Plusem Seriali jest też bez wątpienia styl autorki. Po raz kolejny (tak jak w przypadku książki Zwierzenia Popkulturalne) miałam wrażenie, jakbym rozmawiała z koleżanką. Oczywiście koleżanką, która zjadła zęby na serialach – prześcigając mnie daleko nie tylko w liczbie obejrzanych odcinków, lecz także ogromie przyswojonych informacji z teorii, historii czy kulisów telewizyjnych produkcji. A jednocześnie potrafi opowiadać o temacie z wielkim znawstwem, ale swobodnie i bez wymuszonego zacięcia naukowego. Dzięki temu zbiór jej tekstów czyta się bardzo przyjemnie i lekko, a przy okazji zupełnie naturalnie można zaspokoić swoją ciekawość.


autorka: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
tytuł: Seriale. Do następnego odcinka
wydawnictwo: W.A.B.
miejsce i data wydania: Warszawa 2021
liczba stron: 352
format: 142 × 202 mm
oprawa: miękka

Żyje życiem fabularnym prosto z kart literatury i komiksu, prosto z ekranu kina i telewizji. Przeżywa przygody z psią towarzyszką, rozkoszuje się dziełami wegetariańskiej sztuki kulinarnej, podnieca osiągnięciami nauki, inspiruje popkulturą. Kolekcjonuje odłamki i bibeloty rzeczywistości. Udziela się recenzencko na instagramowym koncie @w_porzadku_rzeczy.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    0 %