KsiążkaLiteracki zakątek

Ból. Zeruya Shalev

Zeruya Shalev, Ból, przekł. Magdalena Sommer, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2016

Opis: 

Przypadkowe spotkanie z niewidzianym od lat Ejtanem, wielką młodzieńczą miłością Iris, na nowo otwiera nie do końca zagojone rany. Mimo żalu oraz gniewu, jątrzących się w kobiecie przez długi czas, uczucie nie wygasło i odradza się na nowo. Z taką mocą i namiętnością, że Iris gotowa jest poświęcić szczęście swojej rodziny, a nawet zadać bliskim ból, którego sama doświadczała przez lata. 

Bezkompromisowa, szczera i poruszająca do głębi proza. 

Zeruya Shalev robi to, co potrafi najlepiej: opowiada głęboko emocjonalną historię rodziny, miłości, odkupienia oraz rozczarowania, zachęcając czytelnika do zatracenia się w opowieści i oferując mu oczyszczenie, kiedy ta się skończy. 

Świetna książka, która kończy się terapeutycznym katharsis. 

Amos Oz 

Moja opinia:  

Doskonała rzecz o współczesnej rodzinie, jej tajemnicach, zdradach, miłościach i cierpieniach. Napisana przepięknym językiem (brawa dla Tłumaczki!) opowieść o kobiecości, macierzyństwie, małżeństwie i poszukiwaniu samej siebie, bez względu na wiek, wreszcie o nieustającej traumie historii (szczególnie ważnej zwłaszcza w obecnym napiętym czasie, choć trzeba zadać sobie pytanie, czy relacje na Bliskim Wschodzie kiedykolwiek były spokojne). Powieść będąca rozrachunkiem z człowieczeństwem, o którym na co dzień, w biegu i chaosie, zapomina się. Historia, w której przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a działania Bohaterek istotnie wpływają na ich przyszłość. Relacje między Kobietami – matką a córką; dojrzałą kobietą a młodą dziewczyną – są nieidealne, pełne znajdujących się po obu stronach rys, a przy tym bardzo prawdziwe. Także związek Żony z Mężem ukazany jest z zupełnie innej strony – jako obowiązek nałożony przez społeczeństwo; jako próba ucieczki od samotności i zastąpienia jednej prawdziwej miłości inną – pozorną, myloną z przywiązaniem, a ostatecznie z przyzwyczajeniem. Autorka zastanawia się, czym jest rodzina w ogóle, jak kształtują się relacje między złudnie tylko bliskimi sobie ludźmi; pyta o przyczyny jej wewnętrznego rozpadu i zewnętrznego trwania oraz o to, czy współcześnie możliwe jest szczęście w takim zamkniętym kręgu, którego złamanie, otwarcie czy przekroczenie granic grozi poważnymi skutkami, nie tylko społecznymi, ale także indywidualnymi. Polecam absolutnie każdemu, gdyż to jedna z tych książek, które po prostu trzeba znać! 

Anna Figiel 

Grudzień 2023 

Studentka poznańskiej polonistyki, miłośniczka rocka, dobrych książek i ciekawych filmów. Samotniczka, dla której największą frajdą jest zakopanie się wieczorem w łóżku przy angażującym serialu, układanie puzzli oraz rozmowy o poezji. Cicha dusza, próbująca odkryć wiele tajemnic (nie tylko literackich!). Fanka musicali oraz opery. Według niej muzyka, literatura i filmy sprawiają, że świat jest kompletny i bogaty w kolory, których na co dzień brakuje. Z zaangażowaniem śledzi rynek literacki w Polsce, nie tylko z racji badań naukowych, lecz także z własnego zainteresowania.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    0 %