Ból. Zeruya Shalev
Zeruya Shalev, Ból, przekł. Magdalena Sommer, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2016
Opis:
Przypadkowe spotkanie z niewidzianym od lat Ejtanem, wielką młodzieńczą miłością Iris, na nowo otwiera nie do końca zagojone rany. Mimo żalu oraz gniewu, jątrzących się w kobiecie przez długi czas, uczucie nie wygasło i odradza się na nowo. Z taką mocą i namiętnością, że Iris gotowa jest poświęcić szczęście swojej rodziny, a nawet zadać bliskim ból, którego sama doświadczała przez lata.
Bezkompromisowa, szczera i poruszająca do głębi proza.
Zeruya Shalev robi to, co potrafi najlepiej: opowiada głęboko emocjonalną historię rodziny, miłości, odkupienia oraz rozczarowania, zachęcając czytelnika do zatracenia się w opowieści i oferując mu oczyszczenie, kiedy ta się skończy.
Świetna książka, która kończy się terapeutycznym katharsis.
Amos Oz
Moja opinia:
Doskonała rzecz o współczesnej rodzinie, jej tajemnicach, zdradach, miłościach i cierpieniach. Napisana przepięknym językiem (brawa dla Tłumaczki!) opowieść o kobiecości, macierzyństwie, małżeństwie i poszukiwaniu samej siebie, bez względu na wiek, wreszcie o nieustającej traumie historii (szczególnie ważnej zwłaszcza w obecnym napiętym czasie, choć trzeba zadać sobie pytanie, czy relacje na Bliskim Wschodzie kiedykolwiek były spokojne). Powieść będąca rozrachunkiem z człowieczeństwem, o którym na co dzień, w biegu i chaosie, zapomina się. Historia, w której przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a działania Bohaterek istotnie wpływają na ich przyszłość. Relacje między Kobietami – matką a córką; dojrzałą kobietą a młodą dziewczyną – są nieidealne, pełne znajdujących się po obu stronach rys, a przy tym bardzo prawdziwe. Także związek Żony z Mężem ukazany jest z zupełnie innej strony – jako obowiązek nałożony przez społeczeństwo; jako próba ucieczki od samotności i zastąpienia jednej prawdziwej miłości inną – pozorną, myloną z przywiązaniem, a ostatecznie z przyzwyczajeniem. Autorka zastanawia się, czym jest rodzina w ogóle, jak kształtują się relacje między złudnie tylko bliskimi sobie ludźmi; pyta o przyczyny jej wewnętrznego rozpadu i zewnętrznego trwania oraz o to, czy współcześnie możliwe jest szczęście w takim zamkniętym kręgu, którego złamanie, otwarcie czy przekroczenie granic grozi poważnymi skutkami, nie tylko społecznymi, ale także indywidualnymi. Polecam absolutnie każdemu, gdyż to jedna z tych książek, które po prostu trzeba znać!
Anna Figiel
Grudzień 2023