PrzeczytaliśmyRecenzje

Domowe animal studies dla każdego

Picturebooki, książki obrazkowe stają się coraz popularniejsze i coraz chętniej wypowiadamy się o ich walorach dla dzieci, budowie, technice, doborze tematów… Krótko mówiąc: są to książki z ilustracjami i (zazwyczaj, choć nie zawsze) tekstem. Czym zatem różnią się od zwykłych pozycji dla dzieci? Proporcjami. W picturebookach większą rolę niż tekst odgrywają obrazki. Nie są one, rzecz jasna, dobrane i połączone przypadkowo, lecz układają się w dopracowaną historię. Wszystko po to, by książki były odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. Najbardziej rozpowszechnione są skandynawskie picturebooki, które często poruszają trudne tematy, takie jak śmierć, przemijanie i rozstania rodziców. Inne stanowią świetną lekturę o tym, co najbardziej interesuje i zachwyca najmłodszych odbiorców. A ja – dorosła wielbicielka literatury dziecięcej – zastanowię się, czy niniejsza publikacja może zachwycić również pełnoletnich czytelników.
Maja Säfström jest szwedzką architektką zamieszkałą w Sztokholmie. Sławę przyniosły jej jednak niezwykłe ilustracje zwierząt, które określa się mianem „dziwacznych”. Coś chyba w tym jest, ponieważ obok noty o autorce znajduje się rysunek ubranego w gruby sweter chomika, który trzyma kwiaty, a podpisany jest – oczywiście – nazwiskiem rysowniczki.

Niesamowite zwierzęta i ciekawostki z ich życia to zbiór informacji na temat stworzeń wybranych przez Säfström i ich rewelacyjne wizerunki. Choć kolorystyka jest utrzymana w klasycznej parze czerń-biel, świetnym przełamaniem schematu są białe ilustracje na czarnym tle. Nie mamy jednak do czynienia z żadnym kompendium ani leksykonem szkolnym, który mógłby się przydać uczniom – ale raczej z małą encyklopedią z przymrużeniem oka.

Komary nie tylko cię gryzą – one na ciebie sikają! Tylko samice komarów żywią się krwią. Samce wolą zajadać się kwiatowym nektarem (s. 20–21).

Słyszeliście o karaczanach? Nie…? To po prostu karaluchy. Ciekawe jest to, że lubią wszystko – poza ogórkami. A wiecie, że krowy mogą śnić tylko podczas snu na leżąco? Choć zdarzają im się drzemki na stojąco! Nie przepadacie za krukami? Nic dziwnego! Młode osobniki tworzą ptasie gangi! Pingwiny – jak wiadomo – nie potrafią latać, ale za to śmieją się, gdy się je łaskocze w brzuszki.

Koniki morskie to najpowolniejsze ryby na świecie! Nie mają zębów ani żołądków. Dobierają się w pary i przemierzają razem podwodny świat, trzymając się za ogonki! (s. 12–13).

Niesamowite zwierzęta i ciekawostki z ich życia to piękna podróż przez zwierzęcy świat. Stanowi doskonały prezent dla najmłodszych, ale również dla starszych czytelników. Warto zajrzeć do tego fascynującego picturebooka, by poczytać z dzieckiem, sprawdzić, czy zebra jest w końcu czarna w białe paski czy biała w czarne paski (jednak czarna!), albo po prostu dowiedzieć się czegoś o naszych mniejszych przyjaciołach, pozachwycać się talentem Säfström i wzruszyć się pięknem otaczającego nas świata!


autor: Maja Säfström

tytuł: Niesamowite zwierzęta i ciekawostki z ich życia

przekład: Anna Jędrzejczyk

wydawnictwo: Czarna Owca

miejsce i rok wydania: Warszawa 2018

liczba stron: 119

format: 157 × 198 mm

oprawa: twarda

Polonistka z wykształcenia, skandynawistka w przyszłości. Miłośniczka nauki, jedzenia, filmów oraz seriali. Wielbicielka literatury dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej, a zwłaszcza dystopii. Zakochana w Norwegii i norweskim, ogląda, słucha i czyta wszystko, co powstało w kraju nad fiordami. Darzy miłością pieski i świnki morskie. Redaktor naczelna tego przybytku. Od niedawna udziela się na bookstagramie @mons.reads.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    0 %