Z okazji

Festiwalowa szóstka. Gdzie warto wybrać się w lipcu?

Marzy wam się miesiąc z najlepszymi projekcjami filmowymi w otoczeniu zjawiskowej natury, chcielibyście wybrać się na spacer śladami nieistniejących wsi, a potem posłuchać baśni i legend opowiadanych przez ulubionego pisarza, a może szukacie świeżych elektronicznych brzmień? Polecamy najciekawsze festiwale tego miesiąca – filmowe i muzyczne. 

1. Folkowisko (Chutor Gorajec)

Chutor Gorajec to miejsce żywej tradycji ludowej. Niemal przez cały rok odbywają się tam działania nawiązujące do lokalnej tradycji i kultury. Zwieńczeniem pracy organizatorów cykliczny festiwal Folkowisko, który w tym roku odbędzie się między 11 a 16 lipca.

Tym razem do korzeni zbliżymy się za pomocą kultury mówionej, którą zawodowi gawędziarze będą współtworzyli razem z gośćmi festiwalu. W ramach wieczoru opowiadaczy „dziadowskie historie” przekażą m.in. Andrzej Stasiuk i Paweł Sołtys.

Na muzycznej scenie usłyszymy m.in. Hańbę!, Sviatyj, Pablopavo, Żywiołaka, Dziady Kazimierskie, Olicę, Roberta Jaworskiego, Meninas Duo, Ogenj i Joryja Kloca.

W ramach wydarzenia organizatorzy zapraszają także na wycieczki śladami lokalnej kultury. Festiwalowicze będą mieli okazję wziąć udział w „grach wiejskich”, rajdzie rowerowym śladami gorajeckich duchów, spływie kajakowym po Tanwi, zwiedzaniu dzwonnicy i cerkwi, a nawet rajdzie samochodowym. Nie zabraknie warsztatów, wystaw i koncertów dla dzieci.

Więcej informacji o imprezie tutaj: folkowisko.pl

Gdzie: Chutor Gorajec

Kiedy: 11-14 lipca

Cena: od 60 do 160 zł

2. Intro Festival (Racibórz)

Jak zapowiadają organizatorzy – to zupełnie inny projekt artystyczny. W murach Zamku Piastowskiego w Raciborzu obok selekcji najnowszych projektów muzyki elektronicznej znajdziemy wystawy, mapping 3D na kaplicy zamkowej, warsztaty dj-skie, instalacje świetlne i strefę sztuki przygotowaną we współpracy z Instytutem Sztuki i Architektury PWSZ Racibórz, studentami WSTI, katowickiej ASP oraz Szkoły Filmowej w Łodzi.

Na scenie zagrają: Booka Shade, Giorgia Angiuli, Max Cooper, Acid Arab, Eelke Kleijn, Oliver Schories, Onuka, Weiss Video Orchestra, Sahalé, STRöME i wielu innych.

Więcej informacji o imprezie na: www.facebook.com/intro.festival.poland/

Gdzie: Racibórz

Kiedy: 12-14 lipca

Cena: od 89 do 139 zł

3. Podlasie Slow Fest (Supraśl)

Podlasie Slow Fest to niezwykły festiwal filmowy, który jest wspólną inicjatywą producenta filmowego Romana Gutka i muzyka Piotra Domagały. W sąsiedztwie Puszczy Knyszyńskiej, w magicznym mieście Supraśl przez cały miesiąc będą odbywały się projekcje filmowe wyselekcjonowane spośród najciekawszych tytułów ostatnich lat. Jak mówią organizatorzy, ideą Slow Fest jest zwolnienie, pochylenie się i kontemplacja – ie tylko czasami wymagającej sztuki filmowej, lecz także otaczającej natury.

W ramach festiwalu odbędą się spotkania i projekcje dla dzieci (Jestem WilliamBiuro detektywistyczne Lassego i Mai, warsztaty z książką, warsztaty kulinarne), spektakle teatralne (Faust. Nowa historiaTeatr, którego nie było, Wziołowstąpienie) oraz koncerty: Zespołu Kameralnego Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, Nika Bartscha, Bernarda Maseli, Lecha Dyblika oraz Month of Sundays. Dodatkowo, czekają nas słuchowiska, spotkania kulinarne oraz warsztaty (w tym rekreacyjne: taniec, trekking, joga i medytacja).

Więcej informacji o imprezie tutaj: podlasieslowfest.pl

Gdzie: Supraśl

Kiedy: 3 lipca – 3 sierpnia

Bilety sprzedawane na poszczególne wydarzenia dostępne są tutaj: www.ekobilet.pl

4. Kazimiernikejszyn (Kazimierz Dolny)

Kazimierz Dolny i organizatorzy imprezy zapraszają na VI odsłonę festiwalu Kazimiernikejszyn – jednego z najsympatyczniejszych festiwali muzycznych w Polsce.

Na scenie festiwalu co roku pojawiają się znakomici polscy artyści, a ona sama położona jest na półdzikiej plaży w otoczeniu natury, w pobliżu renesansowego miasteczka nad Wisłą, ruin willi Stanisława Szukalskiego i magicznych wąwozów.

W tym roku zagrają: Organek, Kult, Krzysztof Zalewski, Łąki Łan & Dmuchawce (specjalny koncert), Daria Zawiałow, Jarecki, Bubliczki, Damian Syjonfam, Bass Astral x Igo, Mela Koteluk.

Gdzie: Kazimierz Dolny

Kiedy: 17-21 lipca

Cena: od 110 do 250 zł5. Carnaval Sztukmistrzów (Lublin)

Między 25 a 28 lipca do Lublina powróci największy w regionie międzynarodowy festiwal kuglarzy. Jak co roku nie zabraknie akrobacji powietrznych, spacerów na linie, instalacji świetlnych oraz pokazów iluzjonistów, tańca z ogniem i widowisk tylko dla widzów o mocnych nerwach.

W programie m.in. pokazy slacklinerów, którzy wystąpią w ramach Urban Highline Festiwal. Na taśmie zmierzy się ponad 300 uczestników z całego świata. Do tego będzie można podziwiać cyrk podwórkowy, otwarte warsztaty kuglarskie czy miasteczko zabaw niezwykłych. Impreza to także wydarzenia muzyczne. Muzyka na żywo zabrzmi na lubelskim Placu po Farze i w namiocie festiwalowym, który pojawi się na Błoniach Zamkowych.

Informacje o artystach, którzy wystąpią w ramach tegorocznej odsłony festiwalu, znajdziecie tu: sztukmistrze.eu

Gdzie: Lublin

Kiedy: 25-28 lipca

Bilety na poszczególne wydarzenia można dostać tu: sztukmistrze.eu/bilety-2019

Bonus! Dźwięki Północy to jeden z najstarszych festiwali folkowych w Polsce i zarazem jedyny, który koncertuje się na tradycjach i kulturze krajów nadbałtyckich. Festiwal ma formę biennale, więc kolejna edycja odbędzie się w przyszłym, a nie bieżącym roku. Pamiętajcie zatem o Gdańsku za 12 miesięcy!

Więcej informacji o festiwalu: dzwiekipolnocy.plGdzie: Gdańsk

Kiedy: 9-12 lipca 2020

Interesuje mnie kultura. Jej twórcy, ich wytwory i historie, które stoją za ich powstaniem. Lubię sztukę, która zmusza do refleksji i staram się unikać banału. Kiedy spodoba mi się utwór, potrafię zapętlić go na długie tygodnie. Nałogowo kupuję książki, ale rzadko czytam je dwa razy. Dla dobrej wystawy jestem w stanie pojechać na drugi koniec Polski.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    0 %