KsiążkaLiteracki zakątek

Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie. Weronika Kulczewska-Rastaszańska

Weronika Kulczewska-Rastaszańska, Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie, Histmag.org, Warszawa 2023.

Opis:  

Lubisz się bać? Ten e-book wessie się w Twoją wyobraźnię! 
 
Od premiery kultowego Nosferatu – symfonia grozy minęło już przeszło 100 lat! Wampiry przed wiekami wychodziły z grobów i grasowały po cmentarzach czy lasach, budząc postrach wśród ludzi. Co porabiały przez ostatnie stulecie? Jak zapewnia nas Weronika Kulczewska-Rastaszańska, świetnie odnalazły się w filmach, a nawet w grach komputerowych. 

Kto był pierwszym wampirem w popkulturze? Dlaczego współczesna młodzież od hrabiego Drakuli woli zabójczo przystojnego Edwarda ze Zmierzchu? Co tak naprawdę od wieków fascynuje nas w krwiopijcach? I czy naprawdę wampir może stać się obiektem pożądania? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedzi poznasz, kupując książkę Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie

Jeśli tylko się odważysz… 

Weronika Kulczewska-Rastaszańska – doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW w dyscyplinie historia. Interesuje się filmem, I wojną światową, badaniami nad pamięcią i metodologią historii. 

Moja opinia: 

Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli postaci wampirów w filmach i książkach. Nie wnosi nic nowego do stanu badań nad obecnością Nieumarłych w szeroko pojętej sztuce, ale też nie taki zamiar przyświecał Autorce, o czym pisze już na wstępie (str. 8), zaznaczając jednocześnie, że niniejsza książka ma pełnić funkcję swoistego kompendium wiedzy o postaciach i obrazach ​wampira​ w kinie, tak dawnym, jak i współczesnym. Między innymi z tej pozycji korzystałam, pisząc mój tekst o wizualizacjach postaci wampira Draculi na przestrzeni lat. Język, jakim operuje Autorka, jest jasny i przejrzysty, dzięki czemu nie ma się wrażenia, że czyta się jakiekolwiek opracowanie. Dla znawców tematu – takich, jak ja chociażby – pozycja ta nie wniesie nic nowego, ale może sprawić, że cała dotychczasowa wiedza znacznie się uporządkuje, a nawet wzbogaci o kilka nieoczywistych ciekawostek. Dla początkujących poszukiwaczy wampiryzmu w sztuce i kinie – okaże się bardzo pomocna, a nawet wskaże drogę, którą podążyć można w poszukiwaniu tych mrocznych i tajemniczych istot. Autorka, mająca doświadczenie naukowe, z niezwykłą starannością i treściwością omawia to szerokie zagadnienie na kilku najpopularniejszych przykładach. Punktem wyjścia dla rozważań jest setna rocznica niemieckiego filmu niemego Nosferatu – symfonia grozy w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua. Najsłynniejszy kadr tego filmu wykorzystano na okładce. Zatem niech Orlok, Dracula i inni Nieumarli sprawią, że lektura tej książki okaże się iście zabójcza! 

Anna Figiel 

listopad 2023 

Studentka poznańskiej polonistyki, miłośniczka rocka, dobrych książek i ciekawych filmów. Samotniczka, dla której największą frajdą jest zakopanie się wieczorem w łóżku przy angażującym serialu, układanie puzzli oraz rozmowy o poezji. Cicha dusza, próbująca odkryć wiele tajemnic (nie tylko literackich!). Fanka musicali oraz opery. Według niej muzyka, literatura i filmy sprawiają, że świat jest kompletny i bogaty w kolory, których na co dzień brakuje. Z zaangażowaniem śledzi rynek literacki w Polsce, nie tylko z racji badań naukowych, lecz także z własnego zainteresowania.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    0 %