Kultura w dymkach

Kochać, zrozumieć, stworzyć komiks

Kocham komiksy! To entuzjastyczne wyznanie nie jest przypadkowe, bo przeczytałam ostatnio fantastyczną książkę Stworzyć komiks Scotta McClouda, która podsyciła moje i tak już ogniście gorące uczucie – całymi pokładami komiksowej wiedzy, porad i ciekawostek.

McCloud to – jak nazwał go Frank Miller, autor chociażby Sin City i 300 – najmądrzejsza osoba w świecie komiksów. Jego książkę Zrozumieć komiks, która jest komiksem o teorii komiksów, wyczytałam do cna. Wracam sobie do niej od czasu do czasu, nierzadko wykorzystuję jako źródło wiedzy moich okołokomiksowych publikacji i bardzo często polecam każdemu, kto chciałby wniknąć głębiej do rzeczywistości z kadrów i dymków. A teraz Stworzyć komiks, czyli swoisty podręcznik dla (aspirujących) komiksiarzy, będzie na pewno służył mi równie często.

Chociaż Amerykanin ewidentnie kieruje swoją publikację do osób tworzących komiksy – do nich zwraca się bezpośrednio – to odbiorcą może zostać każdy, kto chciałby zgłębić sposób działania swojej ulubionej formy sztuki. Książka zawiera zbiór zasad, które rządzą opowiadaniem za pomocą komiksu. Można je traktować jako praktyczne lekcje (tym bardziej, że każdy rozdział opatrzony jest dodatkowymi uwagami oraz ćwiczeniami) lub teoretyczne wykłady pomagające lepiej zrozumieć, co my właściwie czytamy i jak to działa.

Jak wybrać odpowiedni moment do kadru? Jak połączyć słowo z obrazem? Jak poprowadzić wzrok odbiorców? Jak ujarzmić ekspresję emocjonalną? Jakich narzędzi używać? Krok po kroku, na żywym organizmie, z niesamowitym zaangażowaniem i humorem, a także z bardzo praktycznym i przyziemnym nastawieniem, McCloud kieruje pracą naszych przyszłych ulubionych autorów i autorek. Bo taki jest jego cel – pomóc w zrozumieniu i tworzeniu komiksów, które wciągną czytelników do swego świata.

Czasem autorowi zdarza się zagalopować w szczegółowości opisu przygotowań do wykreowania idealnego komiksu, np. gdy rozpisuje nazwy mięśni twarzy, których poznanie jest wsparciem dla autorów podczas oddawania ludzkiej mimiki… Muszę też uprzedzić, że chociaż McCloud doskonale operuje wszelkimi narzędziami tej formy sztuki, to Stworzyć komiks czyta się niemal jak publikację naukową – niezbyt łatwo. Na każdej stronie jest gęsto od treści i to często natury technicznej. Zdecydowanie dobrze jest podejść do tej książki jak do podręcznika i nie narzucać sobie zbyt szybkiego tempa w poznawaniu jego kolejnych rozdziałów.

Z drugiej strony z tego komiksu wręcz wylewa się pasja i miłość do tworzenia historii obrazkowych, więc jak mogłabym tego nie docenić? Nie pozostaje mi nic innego niż gorąco polecić – i pracę McClouda, i zakochanie się w komiksach.


autor: Scott McCloud

tytuł: Stworzyć komiks

przekład: Hubert Brychczyński

wydawnictwo: Kultura Gniewu

miejsce i data wydania: Warszawa 2022

liczba stron: 272

format: 173 × 260 mm

druk: czarno-biały

oprawa: miękka

Żyje życiem fabularnym prosto z kart literatury i komiksu, prosto z ekranu kina i telewizji. Przeżywa przygody z psią towarzyszką, rozkoszuje się dziełami wegetariańskiej sztuki kulinarnej, podnieca osiągnięciami nauki, inspiruje popkulturą. Kolekcjonuje odłamki i bibeloty rzeczywistości. Udziela się recenzencko na instagramowym koncie @w_porzadku_rzeczy.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    0 %