PrzeczytaliśmyRecenzje

Braterskie więzi

Nasz chłopak Daniela Magariela to dla mnie książka pierwszych razów. Przede wszystkim: po raz pierwszy od dawna nie mogłam oderwać się od lektury i przeczytałam całą powieść w jeden dzień, a mimo wszystko nie zostawiła ona po sobie wyraźnego śladu w mojej głowie i długo nie wiedziałam, co w ogóle napisać w recenzji.
Debiut amerykańskiego pisarza opowiada o skomplikowanych relacjach rodzinnych i poszukiwaniu własnej tożsamości w wysoce niesprzyjających okolicznościach. Dwóch braci ucieka wraz z ojcem od toksycznej matki, planując nowe życie w innym mieście. I rzeczywiście, ich codzienność wywraca się do góry nogami, lecz wcale nie smakuje jak słodycz upragnionej wolności czy ostre nuty męskich więzi. Chłopcy muszą rozpocząć osamotnioną walkę o przetrwanie – i to nie tylko ich braterskiego przywiązania.

Ta niepokojąca historia momentalnie wciąga swoim deliryczno-narkotykowym klimatem, a potem wypluwa ze swojego świata od razu z chwilą odłożenia książki na półkę. W trakcie lektury czułam czytelniczą ciekawość i doceniałam warsztat pisarski autora (w pewnym sensie styl Magariela można porównać do prostej, brudnej prozy Bukowskiego, w której również pojawia się motyw nieudanego, zaprzepaszczonego życia). Nie mogłam się oderwać od lektury. Mimo to Nasz chłopak nie zrobił na mnie trwałego wrażenia, nie wracałam do niego w myślach, nie musiałam przetrawić tej (niełatwej przecież) tematyki.

Nie mogę zatem nie zestawić tej książki z poprzednimi pozycjami wydawnictwa Pauza – Legendą o samobójstwie Davida Vanna oraz Pierwszym bandziorem Mirandy July. Wszystkie trzy lektury to dosyć trudna literatura utrzymana w niepokojącym klimacie, w której podejmowane są kwestie dotyczące relacji rodzic-dziecko i tożsamości. Na tej liście książek powieść Daniela Magariela wypada najsłabiej, nie zakorzenia się w umyśle tak jak jej poprzedniczki z wydawnictwa – przy czym nadal należy stwierdzić, że to solidna książka. Być może przy literaturze tak naznaczonej emocjonalnie wiele zależy od indywidualnej wrażliwości czytelniczej oraz możliwości poruszenia konkretnych strun u odbiorcy, które akurat u mnie nie zagrały?


autor: Daniel Magariel

tytuł: Nasz chłopak

przekład: Dobromiła Jankowska

wydawnictwo: Pauza

miejsce i rok wydania: Warszawa 2018

liczba stron: 144

format: 204 × 146 mm

oprawa: miękka ze skrzydełkami

Żyje życiem fabularnym prosto z kart literatury i komiksu, prosto z ekranu kina i telewizji. Przeżywa przygody z psią towarzyszką, rozkoszuje się dziełami wegetariańskiej sztuki kulinarnej, podnieca osiągnięciami nauki, inspiruje popkulturą. Kolekcjonuje odłamki i bibeloty rzeczywistości. Udziela się recenzencko na instagramowym koncie @w_porzadku_rzeczy.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    0 %