PrzeczytaliśmyRecenzje

Temat miesiąca: my, Słowianie

W maju witamy Was serdecznie i bardzo polsko. Dlaczego? Krzyżówka Wam wszystko wyjaśni. Witamy Was też nowymi datami publikacji – od teraz macie nas więcej! Będziemy publikować trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki. Zwiększamy dawkę kulturnatywności!

Rozwiązanie krzyżówki jest jednocześnie naszym majowym tematem miesiąca. Komentarze z poprawnym hasłem mile widziane! Do dzieła!


1. Dział językoznawstwa zajmujący się pochodzeniem wyrazów oraz zmianami ich znaczenia i formy w miarę upływu czasu. Z jego wykładni mocno korzystała Karolina Pastor podczas pochylania się nad hasłem głównym naszej krzyżówki! Tekst Karoliny opublikujemy 7 maja.

2. Znana, a nawet bardzo znana i lubiana (?) polska grupa muzyczna. Stworzyła niekwestionowany hit każdego wesela, czyli piosenkę „Jesteś szalona”. O tym właśnie zespole (i nie tylko, będzie jeszcze wiele niezapomnianych polskich przebojów) 9 maja opowie Wam Michał Ciemniewski.

3. Pseudonim muzyczny Doroty Masłowskiej, którą znacie z pisania i której zamarzyło się ostatnio śpiewać. Ryzykowny ruch Masłowskiej na czynniki pierwsze rozłoży Piotrek Wróblewski – wypatrujcie analizy jego autorstwa 12 maja.

4. Historyczna nazwa Iwano-Frankiwska, przedziwnego miasta wciąż złożonego niejako z części polskiej i ukraińskiej. Agnieszka Szypulska wie więcej na ten temat. Powie 14 maja.

5. Okrutny władca Polan, bohater legend i kronik. Był tak paskudny moralnie, że w końcu się doigrał i pożarło go stado wygłodniałych mysz. Czy Antoni Kaja opisze go bardziej w swoim przeglądzie klechd i podań ludowych? Sprawdźcie 16 maja.

6. Mało optymistyczna cecha na „z”, którą można zaobserwować wśród Polaków – niestety. Inaczej wieczne narzekanie. A może to nieprawda, może nie odgadniecie jej szybko, bo w Polsce jej ze świecą szukać? Katarzyna Osior zastanawia się nad tym – 19 maja przeczytacie, co wymyśliła.

7. Główny obiekt zainteresowania twórców cyklu „Kultura w dymkach”, który możecie śledzić na portalu Kulturnatywnie.pl. W maju, a dokładniej 21 maja, Magda Pawłowska naskrobie kilkaset słów kulturze dymkowej w PRL-u.

8. Janusz…, bardzo utalentowany polski autor komiksów. Znacie Kajka i Kokosza? Jeśli tak, to znacie również i Janusza! Więcej o tym artyście napisze Antoni Kaja w swoim artykule, który ukaże się 23 maja.

9. Inne określenie sztuki nowoczesnej, rozwijającej się mniej więcej od II połowy XIX wieku do II połowy XX wieku. Rosyjskimi odblaskami tego nurtu (Nikołaj Roerich, „Świat Sztuki”) zajmie się Witek Dąbrowski 26 maja.

10. Też po rosyjsku, ale tym razem teoretycznoliteracko. Nazwa metodologii literackiej, którą kiedyś wdrażali: Władimir Propp, Borys Eichenbaum, Wiktor Szkłowski, Wiktor Winogradow i przez pewien czas Roman Jakobson, a którą 28 maja przybliży Wam Karolina Pastor.

11. Bogini starożytna, muza Sandra Boticellego i Romana Polańskiego. Magda Pawłowska 30 maja zrecenzuje jeden z filmów tego ostatniego pana.

Absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, zastępczyni redaktor naczelnej portalu, zajmuje się także redakcją i korektą portalowych artykułów. Miała być lekarzem, ale została językoznawcą i uważa, że lepiej nie mogła wybrać. Obserwuje rzeczywistość z wrodzoną dociekliwością w myśl zasady, że ciekawość to pierwszy stopień nie do piekła, lecz do wiedzy. Wiecznie wierzy – w świat, w ludzi, w uczucia, w język, w Słowo.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    0 %