Z okazji

10 wystaw, na które warto wybrać się w majowy weekend

Długi weekend majowy to dla wielu szansa na wyrwanie się z miasta i wyruszenie na daleki (lub bliższy) city break. Dla tych, którzy postanowili spędzić go w Polsce, przygotowałam kilka kulturalnych propozycji. 

Lista galerii jest długa, wyszukiwarka Google nie daje właściwych odpowiedzi, a opinii na temat wystaw tak wiele, jak samych komentujących? Oto ranking dziesięciu najciekawszych, które warto odwiedzić w przerwie pomiędzy wycieczkami rowerowymi a eksplorowaniem miasta.


1. Marina Abramović „The Cleaner/Do czysta”

Wystawa jest jedną z największych retrospektyw prac artystki. Ikona performance’u, dla jednych szokująca i kontrowersyjna, dla innych odważna i innowacyjna. Jedno jest pewne „The Cleaner” to wystawa, którą warto zobaczyć. Jak mówi sama autorka – performance jest sztuką, w której dzieło przeżywa się tu i teraz, razem z tworzącym je artystą. Na potrzeby udokumentowania części dorobku, ale także możliwości przeżycia sztuki, której jest pomysłodawczynią, wprowadziła pojęcie reperformance’u, dzięki któremu ona i jej prace są ciągle obecne w przestrzeni galerii czy muzeów. W ramach retrospektywy możecie zobaczyć ponad 120 dzieł, które tworzyła od lat 60. XX wieku.


Co: Marina Abramović – „The cleaner/Do czysta”

Gdzie: Centurm Sztuki Współczesnej, Toruń

Kiedy: 8.03 – 11.08.2019



2. Muzeum Emigracji – Gdynia (wystawa stała)

Ta gigantyczna, multimedialna wystawa to przekrój historii polskiej emigracji od XIX wieku do współczesności. W ulokowanym w gdyńskim porcie budynku (można tam bez problemu dotrzeć komunikacją miejską) znajduje się kilkanaście widowiskowych przestrzeni, które prowadzą zwiedzających od Wielkiej Emigracji przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie Polaków w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, czasy II wojny światowej, lata PRL-u po historię najnowszą – wyznaczoną przez wstąpienie przez Polskę do Unii Europejskiej. Siedziba Muzeum znajduje się nad samym morzem w byłym Dworcu Morskim wzniesionym jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym. Więcej na temat historii samego budynku dowiecie się w ramach zwiedzania ekspozycji. Polecam wykupienie audio przewodnika, dzięki któremu możecie krok po kroku przejść przez kolejne etapy tej fascynującej opowieści.


Co: Muzeum Emigracji

Gdzie: Port Gdynia

Kiedy: wystawa stała, czynna od poniedziałku do niedzieli



3. Warszawa, Zachęta – trzy nowe wystawy

W ramach zwiedzania warszawskiej Zachęty macie szansę zobaczyć trzy nowe wystawy. Pierwszą z nich jest „Polska na eksport”. To ilustrowana historia wydawanego z przerwami od 1954 do 1989 roku (wersja na Zachód) oraz do 1990 (wersja na Wschód) ilustrowanego miesięcznika pt. „Polska/Polish Review”. Przeznaczony dla zagranicznego odbiorcy przez prawie cztery dekady przybliżał czytelnikom na całym świecie polską kulturę i sztukę. Magazyn był wydawany na Zachodzie Europy, w Stanach Zjednoczonych, Afryce, Azji i na Kubie. Warto na nią zajrzeć dla pięknych, wykonywanych po wojnie polskich fotografii i ilustracji, które zdobiły strony „Polish review”.


Co: „Polska na eksport”

Gdzie:  Warszawa, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Kiedy: 30.03 – 23.06.2019



Czy kukiełka może stać się stroną w sporze politycznym? Czy i w jakim celu mogła kształtować opinię społeczną? Dlaczego nie wszystkie są dla dzieci i co chcą powiedzieć dorosłym? Komu służą, a komu mogą zrujnować karierę? M.in. na te pytania znajdziemy odpowiedź na wystawie „Lalki – teatr, film, polityka” w Zachęcie. Kuratorka wystawy za pomocą zebranych i zaprezentowanych zbiorów udowadnia, że lalka nie jest wyłącznie niewinną dziecinną zabawką. Co skrywa jej druga twarz?


Co: „Lalki – teatr, film, polityka”

Gdzie:  Warszawa, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Kiedy: 19.03 – 23.06



Delikatna i subtelna wystawa francuskiej Gaëlle Choisne to kolejna odsłona cyklu „Temple of Love” tym razem inspirowanego Fragmentami dyskursu miłosnego Rolanda Barthes’a. Na wystawie zostaną pokazane rzeźby z prezentacji artystki, które wcześniej można było oglądać w Bétonsalon — Centre d’art et de recherche w Paryżu. W przestrzeni Zachęty znajdziecie też instalacje i film, który powstał specjalnie na wystawę w Warszawie. Lot w otchłań to artystyczna podróż między światami: Francją i Haiti – skąd wywodzi się jej rodzina oraz niezwykłą przestrzenią wyobraźni i kreacji twórczej artystki.


Co: „Temple of Love/Lot w otchłań”

Gdzie:  Warszawa, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Kiedy: 13.04 – 09.06.2019



4. „Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu”

To propozycja kuratorów współpracujących z nową przestrzenią na wrocławskiej mapie sztuki. BWA Wrocław Główny to miejsce znajdujące się na antresoli wrocławskiego dworca kolejowego. Działająca od 2018 roku przestrzeń z powodzeniem przyciąga artystów i odbiorców sztuki. Tym razem zaprasza na podzielony na dwie indywidualne części cykl opowiadający o dźwięku i ruchu. Rezydujący artyści i kuratorzy za pomocą prezentowanych działań twórczych i artystycznych instalacji starają się opowiedzieć o takich zjawiskach jak dźwięk, cisza oraz o wpływie ruchu na odbiór przestrzeni.


Co: „Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu”

Gdzie:  BWA Wrocław Główny

Kiedy: 12.04 – 2.06.2019



5. Janek Simon – „Syntetyczny folklor”

Ta niezwykła wystawa, którą można oglądać w CSW Zamek Ujazdowski, to zbiór prac Janka Simona. Twórca od lat bada zbieżności łączące technologię, wytwory kultury i sztukę. W 2015 roku artyście udało się przelać dotychczasowe zainteresowania w jeden abstrakcyjny wzór, który następnie wydrukował na drukarce 3D. Jego inspiracjami były m.in. globalizacja i geografia polityczna, sztuczna inteligencja, spekulacje finansowe, DIY, teorie postkolonialne – ich fuzję określił mianem „syntetycznego folkloru”.


Barwna i wielopłaszczyznowa wystawa to zarówno opowieść o kulturowej różnorodności, która przenika się z teraźniejszością na wielu płaszczyznach, jak i abstrakcyjny zapis obserwacji artysty patrzącego na rzeczywistość z osobistej perspektywy i wspólnych doświadczeń społecznych.


Co: „Syntetyczny folklor”

Gdzie:  CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa

Kiedy: 22.02 – 19.05.2019



6. Henry Moore „Moc Natury”

Jeszcze za życia uznawany był za jednego z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy. Tworzył w oparciu o kompozycje pochodzące z natury oraz łamał obowiązujące konwencje i porządki. Jego abstrakcyjne i przestrzenne rzeźby są rozpoznawalne na całym świecie. Do niedawna kilkanaście monumentalnych rzeźb artysty można było oglądać w Centrum Rzeźby w Orońsku. Kilka z nich do 30 czerwca możecie jeszcze zobaczyć w Krakowie.


Co: „Moc Natury”

Gdzie: Muzeum Narodowe w Krakowie/kilka lokalizacji

Kiedy: 22.02 – 30.06.2019



7. „Beksiński – od fotografii do wirtualnej rzeczywistości”

Wystawa organizowana w Centrum Praskim Koneser to prawdziwa gratka dla fanów artysty. Obejmuje ponad 100 prac w tym film, zdjęcia wideo i grafikę komputerową wykonane przez Zdzisława Beksińskiego. Wielkoformatowe zdjęcia i multimedialne dokumenty to jednak nie wszystko. Organizatorzy wystawy sprawili, że zwiedzający będą mogli niemal dosłownie „wejść” do wnętrza obrazów. Autorem rekonstrukcji jest Jakub Ruszała, założyciel studia 11th Dimension , który przeniósł obrazy artysty do wirtualnej rzeczywistości. Do wewnątrz dzieł malarza będzie można zajrzeć do 2 czerwca.


Co: „Beksiński – od fotografii do wirtualnej rzeczywistości”

Gdzie: Centrum Praskie Koneser, Warszawa

Kiedy: 13.04-2.06.2019



8. „Tadeusz Rolke. Fotografia”

W warszawskim Domu Spotkań z Historią trwa wystawa Tadeusza Rolkego – jednego z najpopularniejszych i najbardziej utalentowanych fotografików XX wieku. Zdjęcia pochodzące z lat 50. i 60. ubiegłego wieku dokumentujące powojenną warszawę to wierna ilustracja odbudowującego się miasta i jego przenikających się tkanek: socrealistycznej rzeczywistości, przemysłu, kiełkującej ulicznej mody, artystycznego życia towarzyskiego.


Co: „Tadeusz Rolke. Fotografia”

Gdzie: Dom Spotkań z Historią, Warszawa

Kiedy: 21.03 – 09.06.2019



9. „Beksiński. Lewczyński. Schlabs. Pokaz otwarty”

Beksiński na bis. Tym razem w asyście artystów, z którymi w latach 50. Tworzył nieformalne ugrupowanie artystyczne.

Mija 60 lat od słynnego gliwickiego „Pokazu zamkniętego”, który zrewolucjonizował myślenie o dziedzinie, jaką jest fotografia. Choć pokaz Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Lewczyńskiego i Bronisława Schlabsa w dniu premiery zobaczyła jedynie garstka osób, to odbił się on szerokim echem w polskim środowisku artystycznym i wzbudził wiele kontrowersji. Zrekonstruowaną wystawę po latach możecie obejrzeć w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.


Co: „Beksiński. Lewczyński. Schlabs. Pokaz otwarty”

Gdzie: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Kiedy: 11.04  – 7.07. 2019



10. Ecuador Poster Bienal


Po raz drugi w przestrzeni Centrum Spotkania Kultur w Lublinie mamy okazję zobaczyć finałowe prezentacje międzynarodowej wystawy plakatu Ecuador Poster Bienal. Wystawa obejmuje ponad 200 prac artystów z 80 krajów świata i jest efektem selekcji prac nadesłanych na konkurs zorganizowany w ramach Międzynarodowego Kongresu Komunikacji Wizualnej, który odbył się 6, 7 i 8 listopada 2018 r. w Quito w Ekwadorze.


Co: Ecuador Poster Bienal

Gdzie: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Kiedy: 7.03 – 5.05.2019

Interesuje mnie kultura. Jej twórcy, ich wytwory i historie, które stoją za ich powstaniem. Lubię sztukę, która zmusza do refleksji i staram się unikać banału. Kiedy spodoba mi się utwór, potrafię zapętlić go na długie tygodnie. Nałogowo kupuję książki, ale rzadko czytam je dwa razy. Dla dobrej wystawy jestem w stanie pojechać na drugi koniec Polski.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    0 %