Wierszykiem po mapie
Jest to publikacja przede wszystkim do oglądania – dlatego dziwi mnie trochę, że jako autora wymienia się jedynie Michała Rusinka, natomiast nazwisko jego siostry występuje tylko w podpisie do ilustracji. Moim zdaniem warstwa wizualna tej książki jest jej pełnoprawnym składnikiem, a wydawanie samych wierszyków mijałoby się z celem, dlatego dobrym rozwiązaniem (tak jak to bywa w przypadku komiksów) byłoby wyróżnienie obojga autorów. Ilustracje w książce są naprawdę przecudne, ich oglądanie na pewno sprawi przyjemność i starszym, i młodszym czytelnikom. Wyróżniają się ślicznymi kolorami oraz przyjazną „kredkową” kreską, z którą łatwo się będzie utożsamiać dzieciakom.
Same wierszyki opisują miasta całego świata i ułożone są w porządku alfabetycznym – od Amsterdamu do Zagrzebia. Część z nich opiera się na prostych skojarzeniach typu Ateny – anteny, Bruksela – brukselka. Dla dorosłego czytelnika pewnie okażą się zbyt oklepane, niemniej jeśli taki zabieg mógł przynieść zjawiskową ilustrację Buki w Bukareszcie, której przytłaczająca, ciemna postać góruje nad miastem, to w zasadzie nie ma na co narzekać.
Pozostałe rymowanki są w większości bardzo sympatyczne, odnoszą się do kultury danego kraju lub po prostu dostarczają rozrywki dzięki zmyślnym rymom. Czasem autorzy serwują bardzo specyficzne żarty, które jednak mogą zostać docenione przez maluchy o niecodziennym poczuciu humoru – szczególnie te zamęczające rodziców wymyślonymi przez siebie dowcipami. Tak że uwaga: Kefir w Kairze to źródło najróżniejszych inspiracji i należy się przygotować na serię dociekliwych pytań, a może i własnych utworów – co z perspektywy rodzica ma dobre i złe (a raczej po prostu ciut uciążliwe) strony. 😉
Książka rodzeństwa Rusinków to zatem dobra rodzinna lektura, która sprawdzi się zamiast tradycyjnego podróżowania palcem po mapie, albo wręcz jako uzupełnienie takiej zabawy, co może zamienić się w pierwszą lekcję geografii. A nauka i rozrywka w jednym to nadal coś, co cenimy w publikacjach dla dzieci.
ilustracje: Joanna Rusinek
tytuł: Kefir w Kairze. Rymowany przewodnik po miastach świata
wydawnictwo: Znak Emotikon
miejsce i rok wydania: Kraków 2018
liczba stron: 112
format: 163 × 235 mm
oprawa: twarda
[…] innych książeczek dla dzieci? Polecamy Kefir w Kairze, Małą złą książkę oraz Jak urządzić […]