Z okazji

Co robić w domu, czyli przewodnik po kulturze on-line

Ofertę Netflixa znasz już na pamięć? Książkowa kupka wstydu topnieje w zastraszającym tempie? Nie chcesz ukisić się w domu przed ekranem smartfona? Filmy, seriale, literatura, ale też galerie, spektakle, koncerty – nie musisz rezygnować z kultury, która jest dostępna z kanapy w twoim pokoju.

filmy i seriale online

Platformy streamingowe

Zacznijmy od oczywistości, czyli platform streamingowych. Netflix nie oferuje w tym momencie bezpłatnego okresu próbnego, a podstawowy abonament kosztuje 34 zł miesięcznie. HBO GO można początkowo oglądać przez 7 dni bezpłatnie, później miesięczna opłata wynosi 24,90 zł. Na polskim rynku jest także dostępny Amazon Prime Video (7 dni bezpłatnie, 5,99 euro miesięcznie) oraz Apple TV+ (7 dni bez opłat, następnie 24,99 miesięcznie).

Kino dla koneserów

Jeśli natomiast potrzebujecie bardziej wytrawnych doznań, znajdzie się w internecie ratunek i dla was. Na Mubi znajdziecie starannie dobrane tytuły, codziennie coś nowego, ale dostępne tylko przez miesiąc – oferta zawsze zamyka się na 30 pozycjach (7 dni za darmo, miesięczna opłata to 32,99).

Ponad tysiąc bezpłatnych produkcji – filmów fabularnych, dokumentów, bajek, etiud – znajdziecie w Ninatece. Natomiast filmy i seriale, które trafiły do domeny publicznej, są zbierane w cyfrowym archiwum na archive.org.

Archiwum Entuzjastów

Archiwum powstało w wyniku szeroko zakrojonych badań nad pozostałościami po amatorskich klubach filmowych w socjalistycznej Polsce. Zawiera krytyczny wybór amatorskich filmów, które zostały odnalezione, odrestaurowane i udostępnione.

książki on-line

E-booki i audiobooki

Dostęp do tysięcy książek bez wychodzenia z domu, a nawet sięganie po kolejne publikacje bez wstawania z łóżka – to oczywiście propozycja dla amatorów e-booków. Możemy zaproponować kilka internetowych księgarń (każda z nich ma katalog darmowych tytułów): publio, woblink, virtualo.

Przez 14 dni za darmo można posłuchać audiobooków na storytel. Kupując abonament na Empik Go (e-booki i audiobooki), także dostajemy 14-dniowy darmowy okres próbny.

Książki w wolnym dostępie

Literatura z domeny publicznej, czyli klasyka i po prostu nieco starsze tytuły, jest dostępna w zasobach Wolnych Lektur, Polony (tutaj oprócz książek znajdziecie rękopisy, grafiki, ulotki, afisze czy pocztówki).

Spotkania z autorami

Agencja autorska „Opowieści” nie rezygnuje z organizowania spotkań z pisarkami i pisarzami, ale przenosi je w wirtualną przestrzeń. Od poniedziałku do piątku, codziennie, o godzinie 19. Zapowiedziani autorzy: Filip Springer, Wojciech Szot, Ilona Wiśniewska, Justyna Bargielska, Patrycja Dołowy.

Komiksy

Kultura Gniewu udostępniła za darmo pierwszy tom Bajki na końcu świata Marcina Podolca. Jest to postapokaliptyczna seria dla dzieci, o której już kiedyś pisałam (cz.1 i cz.2). Może inne wydawnictwa komiksowe się dołączą?

Spotify

To może być dobry czas, żeby odkryć nowe nuty dla siebie. Zainspirujcie się cyklem Roksany, przeszukajcie polecenia na Spotify. Albo sprawdźcie jedną z playlist o kuszących nazwach: Happy to Be Home, Home Sweet Home czy Home Office.

Koncerty live online

Po co odwoływać koncert, skoro można zagrać bez publiczności i udostępnić transmisję w internecie? Do takiego wniosku doszli niektórzy muzycy, np. Nagrobki czy Code Orange.

Filharmonia w domu

Byliście kiedyś w filharmonii? Może teraz jeszcze nie pójdziecie do niej przez jakiś czas, ale ona może przyjść do was. Mowa o Filharmonii Berlińskiej, która otworzyła dla wszystkich Digital Concert Hall.

teatr i opera online

Teatr Wielki Opera Narodowa

„Wpuść operę i balet do domu” – pod takim hasłem Opera Narodowa zachęca do skorzystania ze swojej oferty VOD. Co to oznacza? Że możecie oglądać wysokiej jakości materiały wideo (live lub na żądanie) – m.in. Halkę czy Straszny Dwór.

Spektakle Ninateki

Wspomniana wcześniej Ninateka archiwizuje także spektakle teatralne, operowe i taneczne. Znajdziecie tam ponad 300 materiałów dostępnych zupełnie bezpłatnie.

OperaVision

Europejski projekt OperaVision to dostęp do spektakli i materiałów dotyczących opery z wielu krajów. Wideo w świetnej jakości, za darmo.

galerie i muzea online

Wystawy z całego świata

Wiele muzeów i galerii proponuje wirtualne spacery po swoich wystawach. Chcecie poznać zbiory z Londynu, Nowego Jorku, Paryża, Seula czy Meksyku? Zajrzyjcie do tego artykułu, który zbiera odpowiednie linki.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Od poniedziałku codziennie minimum cztery razy będzie można zabrać się na wirtualną wycieczkę po Muzeum Powstania Warszawskiego. Będą to wejścia na żywo z ekspertami, którzy podzielą się swoją wiedzą i pasją.

Zbiory cyfrowe

Warto zajrzeć też na strony internetowe polskich muzeów, które prezentują swoje zdigitalizowane eksponaty – obrazy, rzeźby, ceramikę, sztukę użytkową itp. Wysokiej jakości materiały do znalezienia m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, MOCAK-u, Zachęty czy Muzeum Narodowego w Warszawie.


Zamknięte kina, teatry, odwołane spotkania autorskie czy koncerty to nie tylko popsute plany dla widzów/uczestników, lecz także – a raczej przede wszystkim – duży kłopot dla artystów, którzy tracą możliwość pracowania i zarabiania. Warto pomyśleć o wsparciu dla nich, np. oddając 1% podatku na wybraną instytucję lub wpłacając datek dla fundacji kulturalnej.

Żyje życiem fabularnym prosto z kart literatury i komiksu, prosto z ekranu kina i telewizji. Przeżywa przygody z psią towarzyszką, rozkoszuje się dziełami wegetariańskiej sztuki kulinarnej, podnieca osiągnięciami nauki, inspiruje popkulturą. Kolekcjonuje odłamki i bibeloty rzeczywistości. Udziela się recenzencko na instagramowym koncie @w_porzadku_rzeczy.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    0 %